Hubněte efektivně podle typu své postavy

Že se vám hubnutí nedaří? Možná je to tím, že zapomínáte na jednu důležitou věc o vašem těle. Každé lidské tělo je v podstatě anatomicky stejné, avšak jeho stavba se člověk od člověka liší. Jeden je příliš hubený, druhý zas korpulentní. A těch, co mají dokonale stavěnou postavu, je také dost. Obecně dělíme stavbu těla na tři typy: ektomorf, mesomorf a endomorf. Odborník na výživu Terri-Ann Nunns je dokonce přesvědčen o tom, že když svou tělesnou konstituci opravdu poznáte a pochopíte, můžete efektivnějším způsobem zhubnout.

Ektomorf má málo tělesného tuku

Lidé, kteří jsou stavbou těla ektomorfové, bývají velice štíhlí a obecně mají rychlý metabolismus. Takoví lidé mají většinou potíže s tím, nabrat nějaké ty kilogramy navíc. Ektomorf by se měl zaměřit na příjem potravin s vysokým obsahem sacharidů a bílkovin. Je rovněž potřeba cílit na zvýšený příjem kalorií během dne, aby tito lidé nehubli a drželi si hmotnost.

Vhodné jsou potraviny typu libová masa, vejce, celozrnné těstoviny, hnědá rýže. Tyto pokrmy pomohou ektomorfům nabrat i nějakou tu svalovou hmotu, která jim obvykle také chybí. Skvěle se k těmto lidem hodí silový trénink a dřepy. Mezi slavné ektomorfy můžeme zařadit například Keiru Knightly, nebo Karlie Kloss.

Mesomorf má tělo jako atlet

Většina mesomorfů má tělesnou konstituci připomínající atlety. Disponují často bytelnou kosterní strukturou a dostatkem svalové hmoty. Pro tyto lidi je snadné zhubnout. Mesomorfové by se měli zaměřit na stravu s vysokým obsahem sacharidů. Vhodné jsou například luštěniny (fazole, čočka), pak by měli jíst i dostatek zeleniny, bílých ryb, jogurtů a libového masa.

Obecně lze říct, že mesomorf dobře toleruje uhlohydráty a nepřibírá po nich. Ideálním doplňkem stravy je i konzumace jakýchkoliv ořechů. Perfektní je pro tyto typy tělesné konstituce kardio cvičení a silový trénink. Slavní mesomorfové jsou: Gigi Hadid, Jennifer Lawrence, nebo Irina Shayk.

Endomorf má tendenci ukládat tělesné tuky

Endomorfové mají sklon ukládat více tělesných tuků, než jejich dva předchůdci ektomorf a mesomorf. Často jsou tito lidé ve společnosti označovaní jako podsadití. Jsou dá se říct celkem zaoblených tvarů, mají pomalý metabolismus a hůře přebytečná kila hubnou.

Lidé s touto tělesnou konstitucí by se měli vyhýbat nadměrné konzumaci potravin a hlídat si především i výdej, pokud jí více. Endomorfové by se měli obloukem vyhnout rafinovaným cukrům, průmyslově zpracovaným potravinám, tučným jídlům a bílému pečivu. Zaměřit by se měli především na libová masa, ovoce a zeleninu.

Vhodnou pohybovou aktivitou je například kardio cvičení, které pomůže zrychlit metabolismus. Příliš vhodný není silový trénink. V tomto případě byste jen tuk přeměnili na svaly a objemově tedy nezhubli. Mezi slavné endomorfy můžeme zařadit Kim Kardashian, Jennifer Lopez, nebo Kate Winslet.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]