90letá stařenka vstoupila na ledovou plochu a svým bruslařským talentem pobláznila diváky

Fotografie: Heidi Lundie / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Tato žena je krásným příkladem toho, že když něco opravdu milujete, můžete to dělat klidně až do smrti. A to včetně fyzicky náročné aktivity.

Poprvé si stoupla na brusle, když jí bylo 16 let. Pak už je nikdy nesundala. Bruslení milovala a provázelo ji celý život. Z prvních neobratných pohybů na ledě se vypracovala až na hvězdu ledové show. Ve videu se můžete podívat na tuto obdivuhodnou ženu, kterou nezastavily ani vážné zdravotní potíže. Vždycky se na led zase vrátila.

Zimní dovolenou trávili u zamrzlého jezera

Yvonne Dowlenová se narodila v roce 1925. Celá rodina se kvůli otcově práci přestěhovala do amerického Denveru, kde už zůstali. V 16 letech se jí změnil život navždy. Celá rodina se totiž rozhodla strávit zimní dovolenou u jezera Evergreen, které je dodnes oblíbeným rekreačním místem. Díky nádherné přírodě, jež ho obklopuje, je vyhledávaným turistickým cílem. V zimě sem přijíždí bruslit tisíce lidí.

Tehdy Yvonne poprvé obula na nohy brusle. Neměla žádného profesionálního trenéra. Jednoduše zkoušela, co vše se dá na bruslích dělat. A šlo jí to tak dobře, že se brzy mohla účastnit soutěží a na mnoho let se stala členkou ledové show v Dallasu. „Milovala jsem tu show, užívala jsem si všechno, co jsme dělali,“ vzpomíná Yvonne.

Potkala se i s mladým královským párem

Byla hvězdou ledu a nejednou se objevila i v novinách. Dokonce se setkala s tehdy ještě mladou královnou Alžbětou a princem Filipem během jejich návštěvy Spojený států. Yvonne byla plná života a zkoušela i jiné věci. Výborně jezdila na lyžích a učila se i pilotovat letadlo. Jednoduše se nezastavila před žádnou výzvou.

„Byla jsem nemocná, byla jsem zdravá, pak jsem se vdala, měla jsem děti. Víte, někteří lidé dokážou řídit svůj život, já jsem ten svůj tak nějak nechala, aby plynul sám,“ zamýšlí se při pohledu do minulosti. Ani přicházejícím stářím se nenechala omezit. Bruslila téměř denně. V 80 letech ji však na čas zastavila vážná dopravní nehoda. Tehdy jí lékaři řekli, že se na led už nepostaví. Za dva měsíce však byla zpátky.

Každé ráno vstává s radostí

„Když mám špatnou náladu, vzpomenu si na mé kamarády s kyslíkovými trubicemi v krku, pak si obuju brusle a začnu se smát. Nemám si na co stěžovat. Každé ráno vstanu s radostí, protože vím, že mám ještě další den,“ řekla Yvonne. Nevěděla, že její čas se už nachýlil. Dva dny po dotočení dokumentu Yvonne zemřela. Jak jinak než na bruslích.

Katie Stjernholm, režisérka dokumentu, se věnuje natáčení příběhů o lidech, kteří žili inspirativní život. Věří v to, že by se životní příběhy starých lidí měli zaznamenat, a oslavit tak jejich dlouhověkost a odolnost. Zároveň bychom se tak mohli poučit z jejich vlastních odžitých zkušeností. Zajímavé je, že mnohé z těchto příběhů spojuje pozitivní náhled na život a schopnost přijímat výzvy a překážky. Je z nich poznat, že je třeba se nestresovat věcmi, které člověk nemůže změnit, a pozorovat, co život sám přinese.

Zdroj: Newsner