Stařenka z Moravy dojala celý svět. Lidé i po její smrti obdivují unikát, který vytvořila

Fotografie: Depositphotos

Pohádková 90letá babička se rozhodla proměnit vesnici ve svou vlastní uměleckou galerii. Nyní je oslavována po celém světě díky internetu.

Dovolte, abychom vám představili paní Anežku z jihomoravské vesnice Louka. Tato žena, jako mnoho jiných, celý život tvrdě pracovala, byla vychována v rodině farmáře a v tomto oboru také zůstala. I když měla další velkou zálibu v umění a malbě, svůj volný čas trávila malováním štětcem po městských domech ve své rodné vesnici. Její neuvěřitelná kreativita se projevila i ve městě, protože občanům se její tvorba velmi líbila.

Našla si krásného koníčka

V malé české vesnici Louka na jižní Moravě si jedna žena dala za úkol zkrášlovat domy svých sousedů. Anežka Kašpárková byla devadesátiletá bývalá pracovnice v zemědělství, která si v důchodu pořídila nového koníčka, a sice malování. Anežka využívala svůj volný čas k tomu, aby po stěnách louckých domů malovala tradiční moravské motivy v jasně modro-ultramarínové barvě. Oblíbeným prostorem k malování byla vesnická kaplička, kterou umělkyně každoročně retušovala.


Veškeré její umění vychází ze srdce a je tvořeno volnou rukou, nicméně část inspirace pochází z uměleckých děl v České republice, která jsou známá také svými tradičními moravskými motivy. Podle starosty její neuvěřitelné umění zůstává, dokud je on u moci. Anežčiny malby se staly symbolem vesnice, která je i díky nim vyhledávaným turistickým bodem. Anežka vždy malovala zadarmo, protože věřila, že obrazy jsou pro radost. Podle ní by se v jejím umění nikdy nemělo mluvit o penězích.

Nikdy nevěděla, jaký motiv vznikne

Anežka při práci využívala svou fantazii, své dílo si předem neplánovala a nechávala o konečném výsledku rozhodnout štětec a fantazii. Dříve malovaly bílé moravské domy jiné ženy, které Kašpárkové předaly tradici. A i když si v zimě kvůli chladnému počasí dělala v pauzu, s příchodem jara ve zkrášlování vesnice pokračovala. Její práce se podobá malovaným domům v Zálipech s barevnými květinovými věnci a připomíná nám, že člověk není nikdy příliš starý na to, aby projevil svou kreativitu.

Proslavila se ve světě

Anežka Kašpárková zemřela v roce 2018, její umění však nadále obdivuje celý svět. Jak ukazují obrázky níže, malovala až do smrti. Co je zajímavé, díky internetu se její tvorba rozšířila po celém světě a uživatelé sociálních sítí si všimli navíc toho, že tato „cool“ babička nenosila brýle, což považovali v jejím věku za neuvěřitelné, obzvláště, když přihlédneme k faktu, jak titěrnou prací se zabývala. O babičce z Louky psal dokonce i britský deník The Guardian.

Zdroj: Kærlighed

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*