Syndrom zvýšené propustnosti střev útočí na stále více lidí. Znáte jeho příznaky?

Fotografie: Freepik

Rychle se rozvíjející onemocnění, které postihuje stále větší část populace zůstává lékařům dlouho skryto. Mohou za to jeho snadno zaměnitelné příznaky.  

Syndrom zvýšené propustnosti střev, někdy také označovaný jako syndrom propustného střeva nebo leaky gut syndrome, je obtížně diagnostikovatelné onemocnění, které postihuje čím dál více lidí všech věkových kategorií. Za jeho rozvojem stojí tzv. západní způsob života, kdy konzumujete nadbytek vysoce zpracovaných produktů, rychlého občerstvení, rafinovaných tuků. Kvůli jeho snadno zaměnitelným příznakům jej lékaři dokáží rozpoznat poměrně pozdě, což může vést k rozvoji dalších zdravotních potíží.

Příčinou rozvoje a zhoršení vážných onemocnění

V současné době se dramaticky zvyšuje počet lidí, kteří zanedbávají svoji životosprávu. Ti z vás, kteří jsou vystaveni chronickému stresu, nesportují a stále více jídel nahrazují průmyslově zpracovanými potravinami, polotovary a fastfoodem, se vystavují riziku rozvoje syndromu zvýšené propustností střev. Toto rychle postupující onemocnění nepostihuje pouze trávicí soustavu, jak by se mohlo na první pohled zdát, ale stojí za rozvojem mnohých dalších onemocnění.

Za příklad mohou sloužit potravinové alergie, infekce dýchacích cest, ekzémy, akné, bolesti hlavy, deprese, úzkost, nadměrná únava, artritida, cukrovka 1. typu, astma, roztroušená skleróza, lupus, zhoršená funkce štítné žlázy, metabolický syndrom, celiakie, Parkinsonova choroba, syndrom dráždivého tračníku nebo autismus. U některých onemocnění odborníci nedokáží určit, zdali jim syndrom zvýšené propustnosti střev předcházel, nebo nikoliv. Faktem však zůstává, že dramaticky zhoršuje jejich průběh.

Jak ovlivňuje organismus

Střeva si můžete obecně představit jako jakousi bariéru (nebo síto), která chrání vnitřní prostředí těla před prostupem nebezpečných látek a zároveň umožňuje správné vstřebávání živin, minerálů a vody. Střevní stěna je poté tvořena jednou vrstvou buněk, které u sebe udržuje komplex bílkovin, tzv. těsné spoje, který v případě narušení nedokáže déle regulovat velikost mezibuněčného prostoru střev.

Fotografie: Freepik

V tuto chvíli se začne rozvíjet syndrom zvýšené propustnosti střev. Rozvolněné spoje umožní průnik toxinů, bakterií, atp. do krevního řečiště, čímž v těle vyvolají zánět. Při dlouhodobém ignorování problému může vést i k reakcím autoimunitním. Projevy syndromu jsou patrné jak ve vnitřním prostředí organismu, tak na kůži, například ekzémem.

Zbavte se obtíží svépomocí

Jestliže na sobě některé z projevů poznáte, vydejte se svůj stav konzultovat k lékaři. Pakliže se vaše diagnóza potvrdí, zkuste si ulevit nejprve svépomocí. Ze všeho nejdříve změňte svůj jídelníček (nezdravé potraviny vynechte a nahraďte je zdravými). Střevní sliznici vám pomohou obnovit jídla, jako jsou kostní vývary, mořské ryby, lněná a chia semínka, hovězí a jehněčí maso, dýňová semínka nebo kurkuma. Rovnováhy ve svých střevech následně docílíte konzumací probiotik

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*