TIP: 3 nesporné výhody odšťavňování

V posledních letech se odšťavňování ovoce a zeleniny věnuje velká pozornost. Příznivci odšťavňování často tvrdí, že konzumace šťáv zlepšuje duševní jasnost, zvyšuje energii, pomáhá při hubnutí a detoxikuje tělo. Ačkoliv existuje jen málo vědeckých důkazů o tom, že šťávy zrychlují metabolismus, vylučují toxiny nebo pomáhají s redukcí hmotnosti, neznamená to, že odšťavňování nemůže být součást zdravé výživy.

Odšťavňování poskytuje snadný způsob, jak konzumovat více ovoce a zeleniny extrakcí šťáv. Šťávy jsou plné vitamínů, minerálů, antioxidantů a užitečných fytochemikálií. Aby se celé ovoce stalo „tekutým“je zapotřebí kvalitní odšťavňovač. Ovšem pozor, protože některé odšťavňovače jsou vhodné na měkké ovoce a zeleninu, saláty a jiné zase na tvrdé.

Ani dužina z ovoce a zeleniny nemusí přijít nazmar, protože i tam se nachází spousta pro tělo užitečných látek. Dužinu lze z odšťavňovače vybrat a vyrobit z ní domácí zeleninový bujón, přidat do pomazánek, polévek, ovoce zase do buchet apod. A jaké plynou výhody z odšťavňování ovoce a zeleniny?

Získejte doporučené denní množství ovoce a zelenin

Konzumovat dnes ovoce a zeleninu v doporučovaném množství se podaří asi málokomu. Znamená to ovoce ráno, zelenina dopoledne, zelenina na oběd jako příloha, ovocná svačinka a k večeři opět zeleninu. Ruku na srdce – opravdu konzumujete minimálně 5 porcí denně? Většina lidí odpoví, že ne. A právě tady jsou šťávy velkým pomocníkem, kdy můžete najednou získat v jedné sklenici třeba 3 denní porce.

Ochrana před chronickým onemocněním

Víte o tom, že konzumace mnoho barevného ovoce a zeleniny pomáhá chránit před chronickými onemocněními, včetně cukrovky, srdečních chorob i rakoviny? Každodenní pití alespoň 1 skleničky vám prodlouží život a ochrání zdraví.

Trávicí systém není tak zatěžován

Odšťavňování zbavuje ovoce či zeleninu nerozpustné vlákniny a zůstává vám jen čistá tekutá zelenina či ovoce. Poděkuje za to i vaše trávení. Znamená to tedy, že vaše tělo může ihned absorbovat všechny vitamíny, minerály a další živiny. Je to jako denní užívání multivitamínu, ale formou šťávy.

Obrázek: pixabay