Toxický člověk může být i ve vaší blízkosti, odhalit ho je snadné

Toxický člověk je stále známějším pojmem. Mnohdy ho můžeme mít vedle sebe, aniž bychom to tušili. Rodina, partner a přátelé jsou pro nás v životě obvykle nejdůležitější. S nimi se cítíme v bezpečí a milovaní. Občas ale můžeme v životě narazit na lidi, kteří to s námi myslí zprvu dobře, avšak postupem času se z nich vyklube člověk „toxický“, který nám jen škodí. Jak takového jedince co nejlépe rozpoznat?

Příznaky „toxického“ člověka

„Toxický“ člověk přichází do života zcela nečekaně a při prvním kontaktu nezpozorujete nic nezvyklého. Je okouzlující a velice přátelský. Dostane vás přesně tam, kam potřebuje. Zpozorovat u takového jedince můžete následující příznaky:

  • V partnerském vztahu je tím, který více bere, než dává.
  • „Toxického“ člověka lze definovat i jako sobce, který se o druhé zajímá jen kvůli vlastnímu prospěchu.
  • Když o něčem diskutuje, nenechá si vyvrátit své tvrzení ničím a nikým.
  • Velmi rychle mění své nálady. Pod přívětivou maskou se skrývá zlostný člověk.

Jaké jsou další projevy škodícího jedince

Člověk, který je jakýmsi emočním upírem rád ovládá jiné a cílí na jejich slabé stránky, avšak sám si své nitro velmi dobře skrývá. Nikdy před vámi nedá najevo, že by se něčeho obával, nebo měl nějaké nedostatky. Cítí se být navenek dokonalý. Staví se rovněž do role oběti a svou vinu není schopen přiznat.

V přítomnosti „toxického“ člověka

Když se setkáte poprvé s „toxickým“ člověkem, budete mít zcela jistě potřebu jej ochraňovat a pomáhat mu. Svými cílenými výroky a chováním vás k tomu dovede sám. Dokáže ve vás vyvolat lítost.

Následně si jej tak oblíbíte, až začnete mít tendence jeho škodlivé chování ospravedlňovat. Nakonec vás naplní pouze prázdnota, stres a napětí. V případě, že se škodící jedinec naštve, pocítíte vinu, i když víte, že jste nic neudělali špatně. Nechat se vtáhnout do osidel jedince, který dokáže „otrávit“ život, je nebezpečné.

Proč je důležité se s „toxickým“ člověkem přestat scházet

V momentu, kdy se do vaší blízkosti dostane škodící jedinec, je důležité s ním co nejdříve ukončit veškeré kontakty. Složitější to může být tehdy, když se jedná o rodinného příslušníka, nebo dokonce partnera. I přesto je nutné se k situaci postavit striktně. „Toxický“ člověk totiž ve vašem životě napáchá mnohem více škod, pokud se s ním nadále budete scházet. Málokdy se mění. Chraňte sami sebe především.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]