V létě je spálená pokožka velmi častým problémem. Jak takovou pokožku ošetřit a přinést úlevu?

Ačkoliv se všude a často uvádí, že by to člověk neměl s pobytem na sluníčku přehánět, ne každý se toho drží. A ne každý opakovaně během dne používá ochrannou sluneční kosmetiku. Stává se pak, že kůže je spálená, červená a tvoří se puchýřky. Při větším rozsahu spálení sluníčkem nezbývá, než navštívit lékaře.

Pokud však spálení (podráždění) pokožky není tak hrozné, spíš jen velmi nepříjemné, vystačíte si s běžně dostupnými prostředky. Ať už jde o chladivé gely, jogurt, silný (chlazený) výluh z černého čaje nebo bylinky. Přinášíme vám tipy, jak ošetřit po nadměrném slunění pokožku a co vše může přinést úlevu.

Vlažná koupel

Horkost z pokožky vytáhnete i tak, že si na chvíli lehnete nebo dopřejete vlažnou sprchu. Pokud vám nevadí studenější voda, pak je to jen dobře. Případně namočte nějakou lehkou látku (plenku, šátek) do studené vody a přikládejte na postižená místa. Studené obklady pomohou vytáhnout horkost.

Kokosový olej

Po studené koupeli namažte pokožku něčím výživným. Ideální je kokosový olej nebo máslo, použít však můžete i hydratační krémy. Ovšem pozor, protože některé komerční přípravky mohou na citlivé kůži štípat. Vyhněte se přípravkům, které obsahují parfémy. Vhodné jsou přípravky s obsahem panthenolu, vitamínu E, aloe vera.

TIP: pokud máte vitamín E v kapslích, vymáčkněte obsah a smíchejte s kokosovým nebo jiným olejem a aplikujte na pokožku.

Jogurt

Namažte na spálenou pokožku bílý jogurt. Jednak vytáhne horkost, obnoví pH pokožky, dodá kůži výživu a pokožku zklidní.

Slupky z ovoce a zeleniny

Úlevu spálené pokožce přinesou vychlazené slupky z ovoce či zeleniny. Použít můžete například slupky z: okurek, melounů, banánů, papáji.

Výluh čaje

Použít můžete silný zelený nebo černý čaj. Čaj má antiseptické účinky, pokožku pomůže zklidnit a urychlí proces hojení. Připravte si silný výluh a nechte v lednici vychladit. Pak do čaje namočte nějakou látku a přikládejte na spálené místo.

Gel z aloe vera

Zklidňující účinky má gel z aloe vera. Chladící účinky jako aloe má i sukulentní rostlinka netřesk. Zkuste tedy aloe nebo netřesk. Případně lze v lékárně koupit již hotový gel aloe vera. Vyplatí se ho mít doma. Pomůže nejen s podrážděnou pokožkou od sluníčka, ale i na štípance.

Vzdušné a lehké oblečení

Zvolte přírodní, lehké a vzdušné materiály. Oblečení nesmí pokožku škrábat a nijak dráždit.

Pitný režim

Dbejte také na pitný režim, pijte častěji, než obvykle. Vyhněte se alkoholickým nápojům a většímu množství kávy, pokožka by ještě víc trpěla vysoušením.

Obrázky: medicalnewstoday,wsbuzz