Některé každodenní návyky mohou depresi ještě zhoršovat, aniž by si to člověk nějak uvědomoval. Jedním z mnoha příznaků deprese je ztráta zájmu o dřív oblíbené činnosti, které se provozují z velké části mimo domov. Trávit většinu dne zavření uvnitř domu není pro osoby trpící depresí vhodné.
Odborníci také doporučují užívání vitamínu D, pokud bojujete s vnitřními démony. Slunce je nejlepším zdrojem vitamínu D, proto se doporučuje pobývat co nejvíce venku, ideálně mezi 10 hodinou ranní a 16 hodinou odpolední. Vitamín D (vitamín podporující dobrou náladu) lze však získat i prostřednictvím stravy. Odborníci na duševní zdraví rovněž doporučují vyhnout se:
Stresujícím situacím
Je v pořádku občas prožít stresující situace, někdy není v našich silám vyhnout se stresu úplně. Nicméně není vhodné chodit těmto situacím naproti. Vysoké hladiny stresových hormonů v krvi mohou způsobit pokles hormonů, které přinášejí pocity štěstí a dobré nálady. Proto je nanejvýš důležité udržet úroveň stresu na minimu a zamezit tak komplikacím.
Konzumaci sladkostí
Cpaní se něčím sladkým, může ve skutečnosti zvýšit hladinu šťastných hormonů v mozku – proto někteří lidé stres doslova zajídají. Díky sladkostem dosáhnou tolik potřebného pohodlí nebo pocitu štěstí a příval energie. Bohužel spoléhat se na potraviny obsahující hodně rafinovaného cukru není dobrý nápad pro jednotlivce, kteří bojují s depresí. Vědci potvrzují, že příliš mnoho cukru může skutečně zhoršit duševní chorobu, i když se ve skutečnosti neví přesně proč. Domnívají se, že to má něco společného se záněty, které způsobuje strava s vysokým obsahem cukru.
Pití alkoholu
Mírné množství alkoholu ve skutečnosti nabízí řadu výhod souvisejících se zdravím srdce. Na druhé straně, příliš mnoho alkoholu zhoršuje celkové zdraví i deprese. Mnoho lidí trpících depresí se obrací právě na alkohol, aby dosáhli úlevy. Bohužel pravdou zůstává, že alkohol depresi ještě zhoršuje. Obzvláště ve spojení s antidepresivy se mohou nepříznivé účinky alkoholu na náladu ještě zhoršit.
Málo nebo hodně spánku
Není neobvyklé, že lidé trpící depresí, trpí i nespavostí. To je problém, který je třeba vyřešit okamžitě, protože nedostatek spánku může destabilizovat náladu, a tím zhoršit již existující depresi. Pak jsou zde také lidé trpící depresí, kteří se celý den cítí ospalí nebo se rozhodnou strávit celý den v posteli. To je pro ně stejně škodlivé jako nedostatek spánku, protože válení se celý den v posteli může mít také nepříznivé účinky na náladu.
Sociální sítě
Podle úřadů pro duševní zdraví může spoustu času tráveného na sociálních sítích způsobit zmatek a ztrátu sebevědomí člověka, což může způsobit depresi nebo zhoršit duševní nemoc. To je důvod, proč by člověk s depresí neměl trávit čas sledováním médií a sociálních sítí. Je důležité si uvědomit, že lidé mají tendenci zveřejňovat pouze ty nejlepší věci ve svém životě, a nikoli ty nejhorší, a proto je pro každého, kdo má depresi, naprosto špatné myslet si, že všichni ostatní mají úplně skvělý život, zatímco ten jeho nestojí za nic.
Obrázky: pixabay