Zkrátí se den na Zemi? Už to nemusí být 24 hodin. Za vše může neobvyklá operace v jádru Planety

Země
Fotografie: Unsplash

Tým vědců z Pekingu tvrdí, že rotace zemského jádra výrazně zpomalila a je možné, že se začne otáčet opačným směrem, což může výrazně ovlivnit chování naší planety. 

Zpomalení, ke kterému dochází během několika desetiletí, se překrývá s různými změnami na Zemi. Tento proces totiž může mít jasné účinky, viditelné prostřednictvím změn hladiny moří, globální teploty, denního času apod. To vše zapříčiní změna rotace vnitřního jádra kolem zemského pláště, způsobená konvekčními proudy v kapalném vnitřním jádru. To ještě vykompenzuje gravitační interakce s pláštěm, která také bude hrát roli v případném procesu.

Překvapivé výsledky výzkumu

Seismologové Yi Yang a Xiaodong Song studují fenomén „brzdění“ zemského jádra od roku 1995. Výzkum, založený na datech zemětřesení ukazuje, že se zemské jádro pohybuje neobvyklým způsobem. Samotnou dvojici vědců překvapily výsledky svého výzkumu. Byly tak objevné, že byly dokonce publikovány v jednom z nejstarších a nejprestižnějších vědeckých časopisů Nature.

Zpráva čínských vědců poukazuje na rotaci jádra, která má údajně sledovat přirozený pohyb naší planety a to zapříčiní účinky v různých oborech. Jedním z nich bude změna v gravitačních a magnetických polích Země, což by zase mohlo mít širší geofyzikální důsledky, jako je změna délky celého dne o zlomky sekundy. Délka dne totiž přímo souvisí s rotací Země kolem její osy (trvá 23 hodin, 56 minut a 4,9 sekund). Samotný pohyb jádra je ale pomalý, běžně se udává okolo 0,3-0,5 stupně za rok.

hladina vody
Fotografie: Unsplash

Vědci potřebují podrobnější analýzy

Pokud se potvrdí závěry výzkumu pekingských vědců, ukáže se, že změna pohybu zemského jádra může ovlivnit samotnou rotaci a následně i délku dne. Objev vědců má i další důsledky pro „fungování“ planety. Pokud by se totiž potvrdily teorie těchto seismologů, tak se změní i hladina moří či oceánů, což zapříčiní změnu globální teploty planety. Nyní si vědci dali za cíl posoudit potenciální dopady, které by způsobily změny pohybu zemského jádra. To však vyžaduje čas a daleko bližší analýzu, přestože se v menších obavách doufá, že lidstvu nehrozí ohrožení.

Zdroj: Fakt

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*