S Covid-19 bojujeme již více než rok, ale stále nám vědci nebyli schopni zodpovědět všechny otázky. Jednou z těch největších zůstává fakt, že pandemie zabila více mužů než žen. Zjistěte, proč tomu tak je.
Více než rok po svém prvním výskytu v Evropě, ničí Covid-19 každý den tisíce životů. Tento virus, který pocházel původně z Číny, se rychle rozšířil po celém světě a vyžadoval od vědců zavedení výjimečných zdravotních opatření. Infekce, která může vypadat jako obyčejná chřipka, se v některých případech může stát smrtelnou. Podle několika zdrojů však koronavirus zabije dvakrát tolik mužů než žen. Podívejme se proto dnes na tento zvláštní jev.
Od začátku epidemie koronaviru se vědci z celého světa pokoušejí definovat rizikové faktory tohoto onemocnění. Ukazuje se, že starší lidé a lidé s chronickými nemocemi jsou nejvíce vystaveni riziku závažné formy Covid-19. Podle mnoha médií, včetně Huffington Post, však nový koronavirus zabije dvakrát tolik mužů než žen. Jedná se o zvláštnost, kterou stojí za to prozkoumat.
Muži jsou křehčí než ženy
Ačkoli koronavirus postihuje všechny kategorie lidí, zdá se, že následky infekce se liší podle pohlaví. Ve Spojených státech vědci zjistili, že na tuto chorobu zemře dvakrát tolik mužů než žen. V západní Evropě je 69 % zaznamenaných úmrtí mužů. Ve Španělsku je 65 % úmrtí z řad mužů. Mezi jejich italskými sousedy je celých 71 % mrtvých mužů. Podle článku ve vědeckém časopise The Lancet zaznamenalo několik zemí podobná data.
„V 38 ze 43 zemí, pro které byly k 10. červnu 2020 k dispozici předběžné údaje, zemřelo na Covid-19 více mužů než žen, a to navzdory podobnému počtu potvrzených případů pro každé pohlaví,“ podle zprávy v The Lancet.
V mnoha zemích, včetně Spojeného království, Thajska, Nizozemska a Dominikánské republiky, se trend zdá být potvrzen. Muži mohou být biologicky zranitelnější vůči této nemoci. Navíc mužské hormony pravděpodobně hrají roli při zhoršování zánětu.
Potenciálně ochranné ženské hormony
Podle studie zveřejněné dne 8. listopadu v časopise Trends in Endoxrinology and Metabolism, jsou ženy lépe chráněny díky jejich hormonům. Estrogen, progesteron, ale také alopregnanolon mohou mít protizánětlivé vlastnosti a působit na imunitní buňky, aby povzbudily tělo k tvorbě protilátek.
Estrogen může hrát velkou roli v této genderové nerovnosti tváří v tvář viru. Zdá se, že muži jsou v tomto ohledu znevýhodněni, ale tato problematika se netýká pouze mužů, protože mnoho žen si již estrogen v těle nevytváří.
Tyto pohlavní hormony, které se nacházejí u žen, mohou regulovat buňky imunitního systému. Specialista dodává, že když jsou odstraněny vaječníky žen, nebo pokud jsou léčeny léky, které blokují estrogenový receptor, úmrtnost je více než 80 % než u ostatních jedinců ženského pohlaví. Dosud není známo, zda se jedná o přímý účinek na imunitní systém nebo na jiné tkáně, jak uvádí Jean-Charles Guéry, vedoucí výzkumného týmu Inserm.
Zdroj: MedicalNewsToday, TheLancet