VIDEO: 10ti minutové chlebové placky se sýrem z kefírového těsta

Opečené placky z nejrůznějších těst mají v naší zemi velikou tradici. Není divu. Je to jedna z nejoblíbenějších svačin, kterou si můžete dochutit podle svých představ.

Místo klasického kupovaného pečiva je často chutnější připravit nějakou domácí variantu. Výhrou je recept, který nevyžaduje žádné kynutí a čekání. Tyto lahodné placky připravíte doslova během pár minut a jejich lahodná konzistence ohromí vás i ostatní strávníky. Výborné jsou teplé s rozteklým sýrem uvnitř. Stejně skvělé jsou ale i za studena kdy se chutě i vůně jednotlivých ingrediencí propojí.


Suroviny

  • 320 gramů hladká mouka
  • 200 mililitrů kefír
  • podle chuti tvrdý sýr – výborná je třeba gouda
  • 1 vejce
  • 1 lžíce oleje do těsta + olej na smažení
  • 1 lžička prášku do pečiva
  • půl lžičky soli


Příprava

Buď můžete těsto zpracovat ručně, nebo pomocí robota. Smíchejte vajíčko a kefír. Kefír by měl mít pokojovou teplotu stejně jako vejce. V příliš studeném těstě by nepracoval prášek do pečiva. Do směsi kefíru a vejce přisypte sůl a přidejte lžíci oleje. Promíchejte, aby se suroviny spojily. V jiné misce smíchejte hladkou mouku s práškem do pečiva. Směs mouky s práškem do pečiva postupně zamíchejte do kefírové směsi a vypracujte vláčné těsto.


Nastrouhejte tvrdý sýr na hrubém struhadle. Poprašte desku stolu hladkou moukou a vyklopte na ni těsto. To pak válečkem vyválejte do tenké placky.

Dejte pozor, aby se vám těsto nepřilepilo na desku stolu a řádně jej podsypávejte. Vyválenou placku pak rovnoměrně po celé ploše posypejte strouhaným sýrem a nudličky sýra jemně zamačkejte prsty do těsta. Placku i se sýrem srolujte do pevné rolády.


Smotanou a utaženou roládu nakrájejte na 18 – 20 kousků a každý z nich na pomoučněné ploše rozválejte válečkem do tvaru placky. Na mírném ohni rozehřejte trochu oleje na smažení a placky z obou stran postupně opékejte do zlatohnědé barvy. Po vyndání z pánve nechte z každé placky vykapat přebytečný olej na kuchyňských papírových utěrkách a můžete svolat rodinu na ochutnávku.


Tipy na závěr

Pokud se s plackami nechcete smažit, existuje ještě jeden způsob jejich přípravy. Předehřejte horkovzdušnou troubu na 170 stupňů. Na plech dejte pečící papír, který pomažte tenkou vrstvou oleje. Na něj pak naskládejte vedle sebe jednotlivé placky a každou z nich mašlovačkou rovněž potřete olejem. Takto připravené placky pak pečte v troubě 15 – 20 minut. Hlídejte je, aby se nepřipálily, protože každá trouba peče trochu jinak.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]