Voda s citronem není tak úplně zdravá pro vaše tělo. Co může dlouhodobé užívání způsobit?

Mnoho lidí si každý den ráno dává vodu s citronem, aniž by věděli, že to opravdu není takový zázrak, jak se říká. Má to i svoje mínusy.

Určitě jste na internetu už mnohokrát viděli, že když si dáte vlažnou vodu s citronem, detoxikujete tak svůj organismus a budete plni energie. Jasně, voda s citronem tělu neškodí, když jsou ale podávány zvlášť. Ale stanou se zdravější, když je zkombinujete? Odpovědí je jasné ne. Nemyslete si ale, že by vám to mohlo nějak uškodit, to totiž také není pravda.

Kolik obsahuje citronová voda vitaminu C?

Vitamin C je životně důležitá živina. A pokud je váš příjem tohoto vitaminu nízký, měli byste začít pít vodu s citronem, protože ta vám může pomoci. Vitamin C se ale začíná rozpouštět při 30 – 40 stupních, což může mít malý dopad na horkou vodu s citronem. Takže citronová voda ho obsahuje dost.

Co dokáže citronová voda?

Studie zjistila, že lidé s vysokou hladinou cholesterolu, kteří dva měsíce pili citronovou šťávu, nezaznamenali žádnou změnu v jejich krevním tlaku, hmotnosti nebo hladinách cholesterolu. Kyselost citronové šťávy inhibuje specifický enzym ve slinách, který obvykle rozkládá škrob v ústech. To například u lidí s cukrovkou může vést ke snížení hladiny cukru v krvi.

Jak je to s detoxikací?

Tělo můžete detoxikovat i bez pomoci vody s citronem. Neexistuje žádný důkaz, že by s tím vitamín C pomáhal. Takže tvrzení, že citronová voda detoxikuje, je nepravdivé. A dodává vlastně citronová voda energii? Maximálně tak to funguje jako placebo, ale ve skutečnosti opravdu ne.

Fotografie: Pexels

Jaké jsou škody?

Citronová voda je kyselá, může narušovat zubní sklovinu. Ale to je vlastně problém jakéhokoliv sladkého nápoje. Raději si ale po vypití citronové vody vypláchněte ústa, poté žvýkejte žvýkačku bez cukru a především nápoj vypijte brčkem. Citronová voda také může dráždit močový měchýř a zhoršuje pálení žáhy.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]