Většina z nás, když si uvaří brambory, těstoviny nebo vajíčka, vylévá vodu do dřezu. Je velká škoda, když tato voda končí v odpadu. Má totiž ještě další skvělé využití. Tato voda je totiž výživnou pochoutkou pro rostliny.
Budeme-li se bavit o vodě z vajec, pak je plná vápníku, který rostliny nejenže milují, ale potřebují. Když je vápník v půdě přítomen, pomáhá udržovat kontrolu pH – neutrální pH půdy je mezi 6,0 a 6,5 a poskytuje rostlinám ideální prostředí pro nasáknutí všech dalších potřebných živin.
Až budete příště vařit vajíčka, určitě tuto vodu nevylévejte do dřezu, ale do předem připravené nádobky a nechte ji zcela vychladnout. Pak s ní můžete zalévat jak bylinky, pokojové květiny, tak úrodu na vaší zahradě.
Nejen voda, ale i skořápky…
Použít však můžete i skořápky. Buď je rozmixujte na prášek a smíchejte s vodou a použijte jako zálivku anebo skořápky nalámejte na drobné kousíčky a zahrabte do hlíny. To však není jediné, čím jsou vaječné skořápky praktickou zahradní pomůckou.
Pokud se snažíte řešit slimáky, hlemýždě a červy, kteří si pochutnávají na květinách a úrodě ve vaší zahradě, může vám to pomoci. Skořápky jednoduše nasypte kolem rostlin. Tito škůdci nemají rádi vaječné skořápky, takže od nynějška zůstanou daleko od vašich rostlin.
Nejen z vápníku se rostliny těší…
Již od dětství všichni víme, že vajíčko má skořápku, která chrání jeho vnitřní obsah. A víte, z čeho všeho se taková skořápka skládá? Největší zastoupení má ve skořápce uhličitan vápenatý, který se nachází také je skořápkách mušlí. Ovšem mimo něj obsahuje vaječná skořápka dalších 27 prvků, kde patří kupříkladu měď, železo, zinek, hořčík, křemík, fluor, fosfor a další. Když tedy vaříme vajíčka ve vodě, mnoho z těchto prvků se do vody uvolní formou iontů.
Voda nasycená těmito ionty je velmi přínosná pro rostliny. Využít ji však můžete i k namáčení semen. Rostliny jsou pak vitální, silné a odolné. Totéž platí o vodě z těstovin či brambor. Pouze má voda zase jiné složení výživných látek.
Obrázky: pixabay