Jak maximálně využít teplo z radiátoru v domácnosti. Více tepla za stejné peníze

Topení detail
Fotografie: Pexels

Aktuální topná sezóna je pro mnoho lidí spojena s vyššími účty. Existuje však způsob, jak spotřebu snížit. Zjistěte, co dělat, abyste za vytápění platili méně.

Letošní rok je těžké najít důvody k optimismu. Mnohé nasvědčuje tomu, že aktuální topná sezóna bude velmi drahá, a mnozí se dostávají do existenčních problémů. Navíc přestože za vytápění zaplatíme více, nebude nám příliš teplo. Vzhledem k nedostatku uhlí a vysokým cenám plynu je letos mnoho lidí nuceno ztlumit své radiátory a investovat do teplých ponožek a hrubých svetrů. Naštěstí existuje několik triků, které vám pomohou udržet teplo v domě, aniž byste museli utrácet za vytápění. Budete k tomu potřebovat obyčejnou hliníkovou fólii, již máte v kuchyni.

Trik s hliníkovou fólií

Pečlivě nastavujete knoflík na radiátoru ze strachu, že dostanete obrovský účet za topení? Existuje chytrý způsob, jak zvýšit teplotu ve vaší domácnosti, aniž byste museli utratit spoustu peněz. Budete potřebovat pouze velký kus kartonu a hliníkovou fólii. Čím silnější fólie, tím lépe, ale hodí se jakákoli, kterou používáte v kuchyni. Stačí karton zabalit do hliníkové fólie a je hotovo! Je ovšem důležité, aby byla lesklou stranou ven. Poté umístěte karton s fólií za radiátor a přilepte ho ke stěně pomocí pásky.

Tato podomácku vyrobená konstrukce bude fungovat jako další izolační vrstva, která bude „odrážet“ teplo z radiátoru a místnost bude teplejší. A je to směšně levné – fólie stojí pár korun a karton dostanete dokonce zdarma skoro v každém supermarketu. Stačí se zeptat personálu, zda si můžete vzít jeden z prázdných kartonů od potravin.

Žena u topení
Fotografie: Freepik

Jak ušetřit za vytápění?

Pokud vás trápí vysoké účty za vytápění, vyplatí se již nyní použít jednoduché triky, které vám umožní udržet část tepla ve vašem domě a ušetřit tuto zimu peníze:

  • Odvzdušnění radiátorů – může se stát, že váš radiátor vůbec netopí, protože je nedostatečně odvzdušněný. Můžete se pokusit seřídit ho sami, nebo zavolat odborníka.
  • Těsné dveře a okna – mnoho tepla uniká mezerami v oknech a dveřích. Stačí zakoupit těsnění a nalepit je na místa, kudy do bytu vniká studený vzduch. Dělejte to však opatrně, protože moderní okna jsou často konstruována tak, aby větráním zabránila nadměrné vlhkosti.
  • Odkryjte okna – vyplatí se využívat sluneční světlo co nejvíce. Koneckonců, tímto způsobem můžete byt vytápět zdarma! Za slunečného dne rozhrňte všechny záclony i závěsy.
  • Rozumné vytápění – Položte si otázku, zda opravdu potřebujete v zimě sedět doma v tričku s krátkým rukávem. Proč se neobléknout tepleji a trochu ztlumit radiátory?

Zdroj: Athensmagazine