Průvodce pěstování česneku: V květináči na parapetu, balkoně či terase

Fotografie: Pxhere

Česnek není vůbec náročný na pěstování. Pokud máte jen trochu místa na balkóně či terase, můžete ho s úspěchem pěstovat i v nádobách. Dokonce vám vyroste i v obýváku. Zjistěte, jak na to.

Všestranný česnek nemůže chybět v žádné kuchyni. Nejenže má silnou chuť a vůni a mnoho receptů se bez něj neobejde. Má také mnoho prospěšných vlastností, které oceníte v případě, že vás trápí nachlazení a snížená imunita. Využít ho jde i na zahradě, třeba jako postřik proti mšicím. Byla by tak škoda si pro něj nenajít kousek místa a nevypěstovat si svůj vlastní.

Výběr vhodné nádoby

Nádoba pro pěstování česneku by měla mít průměr alespoň 25 cm a hloubku 20 cm. Česnek nepouští hluboké kořeny, a tak není potřeba ho mít ve vyšší nádobě. Květináč však musí mít na spodu drenážní otvory, abyste zabránili podmáčení, protože v příliš vlhkém prostředí by česnek mohl začít hnít. Případně můžete použít samozavlažovací květináč, který má na dně prostor pro odtok přebytečné vody.

Výběr odrůdy česneku

Česnek se dělí na takzvaný paličák a nepaličák. Volba je na vás. Zkuste si klidně zasadit oba typy. Paličák je česnek, který má uprostřed palice tvrdý stvol a jde rozdělit na jednotlivé stroužky. Jeho stonek roste zakrouceně a na jeho konci se tvoří malé pacibulky, jež můžete sníst, ale i zasadit. Odstraňují se ihned, aby se rostlina nevysilovala, a ponechá se jen jedna pacibulka. Jamile se stonek s pacibulkou téměř narovná, víte, že máte česnek sklízet.

Česnek nepaličák u nás není tolik oblíbený, ale jeho výhodou je, že se dá skladovat i více než půl roku a jeho výnos je stabilnější. Nepaličák má nepravidelně uspořádané stroužky, směrem dovnitř jsou stále menší. Trochu hůře se s ním tak pracuje v kuchyni, ale určitě se vyplatí ho vyzkoušet, protože má velmi dobrou a silnou chuť. Nepaličák nevyhání stonky s pacibulkou a sklízí se, když mu začnou polehávat a žloutnout listy.

Tajemství úspěšného pěstování česneku. Získejte letos bohatou úrodu

česnek paličák
Fotografie: Freepik

Podle jednotlivých odrůd se česnek sází buď na podzim, těsně před zámrazem půdy, nebo na jaře mezi březnem a dubnem. Sadbový česnek pořídíte v každém zahradnictví. I když by vám nejspíše vyrostl i z toho kupovaného, hrozí u něj riziko, že je ošetřen proti klíčivosti, pak byste ze zasazeného česneku nic neměli.

Vhodný substrát

Česnek si libuje v dobře propustné půdě. Ideální je pro něj substrát namíchaný z jednoho dílu zeminy, dílu kompostu a dílu perlitu. Když máte nádobu se substrátem přichystanou, rozdělte palici česneku na jednotlivé stroužky. Ty neloupejte, zasaďte je i s papírovou slupkou. Špičatý konec stroužku bude směřovat nahoru. Zasaďte je asi 6 cm do hloubky a mezi jednotlivými stroužky ponechte alespoň 6 cm místa, pro dobrý vývoj celé nové palice.

Rady zkušených zahrádkářů pro pěstování česneku vám pomohou k dokonalé úrodě

Umístěte květináč na místo, které je vystaveno alespoň šesti hodinám přímého slunečního světla denně. Česneku se daří v chladných podmínkách a obzvlášť zpočátku mu vyhovuje teplota kolem 9 °C. V chladu mu hrozí menší riziko plísní. Květináč můžete dát na balkon nebo domů na parapet. Česnek potřebuje ke svému růstu zálivku. Přehánět to nemusíte, ale rozhodně ho nesmíte nechat zaschnout. Proto i v zimě venku potřebuje zalít, pokud ho máte pod střechou a nedostává vláhu z dešťové vody. Vyhněte se však přílišnému přemokření, aby nezačal hnít.

Hnojení a sklizeň

Česnek nepotřebuje zvláštní přihnojování, pokud je zasazený v půdě bohaté na živiny. Jestliže však začne žloutnout ještě před předpokládanou sklizní, pak je potřeba přihnojit ho vhodným tekutým hnojivem, které obsahuje dusík. Ideální je pro něj nálev z kopřiv, jež mu dodají to, co potřebuje. Česnek zasazený na podzim ukáže první zelené stonky brzy z jara.

Efektivní hnojivo na pěstování česneku si můžete snadno vyrobit doma

Ty budou postupně sílit. Později česnek paličák vyžene zkroucený stonek s pacibulkou. Ten ihned odstraňte. Ponechte ho jen na jedné rostlině, abyste mohli kontrolovat zralost. Jakmile se stonek s pacibulkou začne narovnávat a polovina listů bude žlutá, můžete začít česnek sklízet. Vhodným nástrojem uvolněte palici česneku z půdy a vytáhněte ji.

bedna česneku
Fotografie: Freepik

Pro uskladnění nechte česnek dobře vyschnout na chráněném místě pod střechou a zajistěte mu dobrou cirkulaci vzduchu. Pokud nemáte vhodné místo, kam česnek uskladnit, je nejjednodušší ho zamrazit. Stroužky oloupejte, očistěte a dejte na tácek do mrazáku. Poté stroužky sesypte do sáčku nebo krabičky a můžete je z mrazáku vytáhnout vždy, když to bude potřeba.

Zdroj: Santeplusmag

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]