Za pár korun si koupila zdánlivě obyčejnou vázu. O pár měsíců později při návštěvě muzea jí spadla brada

Fotografie: Liverpool potteries; Leeds pottery / Creative Commons / Attribution 4.0

Obyčejná vázička z malého secondhandu se ukázala jako vzácný artefakt. Nakonec doputovala tam, kde je její pravé místo.

V obchůdku s věcmi z druhé ruky si za pár korun koupila pěknou vázu. Chtěla si ji vystavit doma na poličce, aby jí připomínala její oblíbenou zemi. Později se však ukázalo, že se jedná o mimořádně cenný kousek vysoké hodnoty, uvedl deník TheGuardian. Pokud byste čekali, že jej nabídla zájemcům na trhu a královsky zbohatla, pak vězte, že s ním udělala něco úplně jiného.

Vázička stála jen sto korun

Anne Lee Dozier si koupila v roce 2019 starou vázu v jednom obchůdku v Clintonu v Marylandu. Stála jen něco málo přes sto korun. Žena předpokládala, že jde o starší kousek, ale netipovala mu více než tři desetiletí. Anne pracuje jako obhájkyně lidských práv a měla vazbu také na Mexiko. Vázičku, která jí tuto zemi připomínala, si tak chtěla vystavit na své poličce.

Neměla však nejmenší tušení, jak cenný kousek vlastní. První podezření, že by váza mohla být ve skutečnosti mnohem cennější, získala o pár měsíců později, kdy se opět vydala pracovně do Mexika. Ve zdejším Národním muzeu si prohlížela mayské vázy, které se nápadně podobaly té, kterou měla doma. Se svými úvahami se svěřila také zaměstnanci muzea a ten ji odkázal na mexickou ambasádu. Když Anne poslala fotografie a rozměry odborníkům, vyšlo najevo, že má doma pravou mayskou vázu.

V oběhu je stále velké množství neplatných bankovek. Na jejich výměnu mají Češi už jen krátký čas

Štědré dárkyni se dostalo vřelého poděkování

Anne neváhala a mimořádně cenný kousek věnovala Mexickému národnímu muzeu. „Cenný svědek naší mayské historie se vrací domů… díky štědrosti Anne Lee Dozier. Tento historický klenot bude znovu začleněn do sbírky Mexického národního muzea antropologie a historie, abychom zachovali naše bohaté kulturní dědictví,“ cituje mexického velvyslance v USA Estebana Barragána TheGuardian.

„Jsem nadšená, že jsem mohla hrát roli v jejím příběhu o repatriaci. Přála bych si, aby se vrátila na své právoplatné místo, kam patří. Ale také ji chci pryč z mého domova, protože mám tři malé kluky a byla jsem jako zkamenělá při představě, že po dvou tisících letech by to byli oni, kdo by ji zničil,“ citoval úlevné vyjádření paní Dozierové deník NPR.

Váza pochází podle odborníků z období 200 – 800 let našeho letopočtu. Toto období je historiky považováno za vrchol mayské kultury. Paní Dozierové se musí dát za čest, že tento cenný kousek věnovala muzeu zdarma. Jeho cena na trhu by byla jistě obrovská. Na SvětěKreativity jsme psali o jiném pokladu z blešího trhu, který se prodal za astronomickou částku.

Veškerý volný čas trávila s prsty na klávesnici. Psaní článků se časem stalo jejím největším koníčkem. Neustále ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*