Záchod bude zářit čistotou díky unikátním čistícím postupům, které používají i profesionální uklízečky

Fotografie: Freepik

Pokud pravidelně provádíte ve svém obydlí generální úklid, jistě vašemu zraku neunikne ani toaleta. Tu je nutné důkladně omývat, abyste se zbavili škodlivých bakterií a usazeného vodního kamene. Zpravidla jsou k jejímu čištění používané speciální dezinfekční přípravky.

Když ale chcete ušetřit nějaký ten peníz, vsaďte na levnější produkty! Co dát třeba šanci obyčejné jedlé sodě a lihovému octu? Inspirujte se těmito jednoduchými tipy od zkušeného instalatéra.

Jak levně a efektivně vyčistit toaletu?

Chcete ušetřit rodinný rozpočet? Potom vsaďte na tyto rady. Postupujte následujícím způsobem:

  • Záchod dobře spláchněte a pak do něj vsypte dostatečné množství jedlé sody. Prášek rozetřete pomocí WC štětky na celém povrchu. Nechte působit asi půl hodiny.
  • V dalším kroku nalijte do záchodové mísy asi litr octa. Ten s jedlou sodou vytvoří šumivou reakci.
  • Do kbelíku napusťte teplou vodu a pomocí WC kartáře povrch důkladně očistěte.
  • Tímto způsobem čistěte toaletu alespoň jednou za půl roku a email zůstane krásně bílý a zářivý.
Fotografie: Freepik

Jaké další metody můžete na čištění záchodu použít?

Máte ve svých zásobách i nápoj zvaný Coca cola? Jeho chuť je sice příjemná, avšak nadměrná konzumace může organismu škodit. Raději limonádu použijte na čištění toalety. Složení totiž umožní výrazné vybělení povrchu záchodové mísy.

Použijte asi 400 mililitrů nápoje a vlijte jej do toalety. Nechte působit asi hodinu až dvě. Poté WC štětkou omyjte povrch a spláchněte. Pomoci mohou dokonce i šumivé tablety do WC. Ty rozhodně nemusíte kupovat. Snadno si je vyrobíte vlastními silami. K jejich zhotovení potřebujete:

  • ½ kilogramu jedlé sody
  • trochu octa a vody
  • cca 150 gramů kyseliny citronové
  • cca 80 kapek esenciálního oleje dle preferencí

Ze všech surovin vytvořte hustou hmotu, která se dá tvarovat. Poté rukama vyrobte kuličky a ty nechte schnout přes noc. Tak získáte jednoduchým způsobem domácí šumivé tablety do záchodu, které dokonale povrch vyčistí.

Fotografie: Freepik

Když alternativní metody nepomáhají

Pokud žádná z uvedených technik čištění toalety nepomohla, budete muset přistoupit k síle chemikálií. Na trhu je k dostání celá řada speciálních produktů, které si s usazeným vodním kamenem uvnitř WC poradí a zároveň záchod vydezinfikují. Snažte se však i přesto preferovat ekologičtější varianty, které jsou šetrnější k přírodě.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]