Čištění spár mezi dlaždicemi pomocí domácích prostředků, které používají i profesionální uklízečky. Zbavte se i roky usazených nečistot

Fotografie: Depositphotos

Kuchyně a koupelna jsou místnosti s největší vlhkostí v domě. Kvůli tomu se ve spárách dlaždic mohou tvořit plísně, které škodí zdraví.

Aby se této nepříjemnosti předešlo, je nutné veškeré povrchy důkladně čistit. Můžete to udělat pomocí přírodních přísad, které máte na dosah ruky. Získáte tak efektivní, levné a navíc i ekologické čisticí prostředky. Na mytí koupelny a kuchyně nepotřebujete žádné chemické produkty ani bělidla. Bohatě postačí jedlá soda, peroxid vodíku, citron nebo bílý ocet.

Jedlá soda má abrazivní účinek

Soda je zvlášť účinná na spáry mezi dlaždicemi. Stačí namočit vlhkou houbu do misky naplněné jedlou sodou a vydrhnout s ní spáry i dlaždice. Poté stačí povrch jen opláchnout vlažnou vodou a otřít hadříkem do sucha. Ideální je na závěr použít hadřík z mikrovlákna. Tím dokonale odstraníte přebytečnou vlhkost. Pro větší účinek můžete místo houbičky použít starý zubní kartáček. Odstraníte tak všechny stopy bakterií a plísní.

Fotografie: Freepik

Pokud potřebujete povrchy dezinfikovat, odvápnit a odmastit, nejlepším prostředkem je bílý ocet. Stačí smíchat stejný díl bílého octa a vody. Nejlepší je nalít tekutinu do rozprašovače a postříkat jí dlaždice i spáry. Poté je drhněte kartáčkem nebo hrubou houbičkou a nechte roztok několik minut působit.

Pokud jsou skvrny zvlášť odolné, nastříkejte na ně samotný ocet a několik minut počkejte. Pak je opláchněte čistou vlažnou vodou. Spáry budou opět jako nové a dlaždice budou zářit čistotou.

Fotografie: Unsplash

Pomůže sůl i citronová šťáva

Sůl vám pomůže odstranit vápenné, rezavé nebo vlhké skvrny. Stačí namočit houbu do soli a ošetřit jí potřebnou oblast. Je vhodné nanést sůl do spár, nechat ji působit přes noc a potom koupelnu klasicky umýt, stačí samozřejmě již jen čistou vodou a hadříkem.

Citronová šťáva díky kyselině citronové také pomůže. Smíchejte jedlou sodu s citronovou šťávou a vzniklou pastou potřete povrch. Nechte ji chvíli působit, v ideálním případě asi hodinu. Potom povrch opláchněte vodou a utřete suchým hadříkem z mikrovlákna.

Fotografie: Freepik

S odstraněním nejodolnějších skvrn vám pomůže borax. Jeho výhodou je také dezinfekce a deodorizace. Jeho použití je totožné s použitím hydrogenuhličitanu sodného. Stačí namočit vlhkou houbu do boraxu a vydrhnout spáry a obklady.

K dezinfekci povrchů můžete použít také peroxid vodíku. Pokud ho smícháte s moukou, získáte skvělou čisticí pastu. Povrchy lze čistit také párou. Parní čištění spoléhá na teplo a vysoký tlak. Není však vhodné pro silikonové spáry a glazované dlaždice. Ty by mohlo poškodit.

Zdroj: Goodhousekeeping

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]