Začínáme s malbou! 3. díl: Pastel

Pastel jako jedna z mála technik leží někde na pomezí mezi malbou a kresbou. Jinými slovy vám umožňuje používat obě tyto techniky. Co se míchání barev týče, oproti dvou předchozím článkům se pastely nemíchají na paletě, nýbrž se k jejich míchání používá překrývání, mísení či roztírání přímo na papíře. Největší výhodou pastelů je barevná rozmanitost. vyrábí se v mnoha pestrých odstínech, které čítají jak tlumené, tak i zářivé barvy. Nejčastěji se můžete setkat s tvrdými pastely, které možná znáte ze svého působení ve školce či základní škole. Dále jsou k dostání i měkké pastely, které ještě nejsou tak známé i olejové pastely, jež ještě více rozšíří vaše malířské či kreslířské obzory.

Na co s pastely kreslit?

Nejideálnějším povrchem pro malbu pastelem je jednoznačně papír. Použít můžete samozřejmě klasický kancelářský papír, který nestojí svět a především začátečníkům bohatě stačí. K dostání jsou i speciální papíry s hrubším vzorkovaným povrchem. Jsou určené k zadržení pastelového prášku a je možné sehnat je v celé škále barev. Pozor – bílý podklad se příliš nepoužívá. Uvědomte si, že bílá je hodně vidět, tudíž vám pod pastelem bude prosvítat.

Jak používat pastel

Co se pastelu a technik týče, máte opravdu z čeho vybírat. Rozhodně se nemusíte omezovat jen na jednu techniku, stačí si vybrat tu, která vám bude nejvíce vyhovovat, potažmo můžete střídat všechny čtyři.

  • Konec pastelu

    Kreslení pomocí konce pastelu je obdobné jako kreslení obyčejnou tužkou, pastelkou či fixou. Tvrdé pastely můžete dle potřeby seříznout do špičky, díky čemuž sami sobě umožníte kreslení i těch nejmenších detailů. Podle tlaku, který zvolíte, vám na papíře zůstane více, čí méně pastelu.

  • Celá hrana pastelu

    Další varianta je kreslení celou hranou pastelu. Zkrátka pastel položíte na papír a celou plochou jím budete jezdit po ploše, díky čemuž vytvoříte barevné vrstvy. Pamatujte, že při této technice je lepší používat menší kousky pastelu.

  • Stínování a šrafování

    Zkušení kreslíři jistě moc dobře vědí, o čem je řeč, laikům tyto dva pojmy lépe představíme. Stínování dosáhnete tím že na papíře vytvoříte dojem prostoru pomocí tenkých tahů pastelem.

Fotografie: Neighbours are building a new roof Author: .:Justin:..:Page:. licencována pod CC BY 2.0./www.flickr.com

Veškerý volný čas trávila s prsty na klávesnici. Psaní článků se časem stalo jejím největším koníčkem. Neustále ... [Více o autorovi]