Začínáme s malbou! 1. díl: Akryl

Akrylové barvy se vyrábí ze směsi, která je tvořena pigmenty a syntetickou pryskyřicí. Jejich hlavní výhodou, potažmo i předností je fakt, že jsou založeny na vodní bázi. Díky tomu si je spousta lidí plete s olejovými barvami, které jsou svým složením a technickými vlastnostmi možná trochu podobné, ale k ředění akrylových barev postačí obyčejná voda. Dalším bodem k dobru je skutečnost, že velmi rychleji zasychají, a proto jsou mezi umělci i domácími kreativci tolik oblíbené. Po zaschnutí se neotírají a jsou odolné proti vodě.

Rozdíl mezi malířskou a hobby akrylovou barvou

Kdo se o malbu trochu zajímá, jistě se setkal se dvěma druhy akrylových barev: hobby a malířskými. Na trhu velice snadno seženete obojí, ale víte, čím se skutečně liší? Hobby akrylové barvy můžete s klidným srdcem použít kupříkladu na ubrouskovou techniku či jiné dekorování. Naopak malířské akrylové barvy jsou určené pro malbu na plátno. Doporučuje se je mezi sebou nezaměňovat a nepoužívat hobby na plátno a naopak. Zkuste a uvidíte, že to zkrátka není ono. 

Jakou používat paletu?

Rozhodli jste se vyzkoušet kouzlo akrylových barev? Pak by se vaším základním vybavením měla stát správná paleta. K dostání je hned několik druhů palet, vybírat tak můžete mezi dřevěnou, porcelánovou či umělohmotnou. Akrylové barvy jsou ale nevyzpytatelné a budeme-li upřímní, s radostí a hravostí palety ničí. Jednoduše řečeno z těchto druhů pak zaschlou barvu budete odstraňovat jen těžko. Pokud nedisponujete přílišnou trpělivostí, pořiďte si jednorázové palety. Vypadají jako klasická paleta, jen jsou z papíru a po jednom použití ji jednoduše vyhodíte.

Na co s akrylovými barvami malovat?

Co se akrylových barev týče, máte pestré možnosti, na co všechno s nimi můžete malovat. Na začátku zmíníme silnější papír, tedy ne obyčejný kancelářský, který by se vám po zaschnutí barev akorát tak zkroutil, což není zrovna žádoucí. Další variantu představuje oblíbené plátno, které si můžete pořídit v různorodých velikostech a akrylové barvy na nich vypadají velmi pěkně. Do třetice je nutno zmínit obyčejnou lepenku potaženou plátnem, které je k dostání v každých malířských potřebách či papírnictví. Řekneme-li to hodně jednoduše, s akrylkami můžete malovat prakticky na cokoli, na čem se udrží. 

Fotografie: Neighbours are building a new roof Author: Acrylic Movement licencována pod CC BY 2.0./www.flickr.com

Veškerý volný čas trávila s prsty na klávesnici. Psaní článků se časem stalo jejím největším koníčkem. Neustále ... [Více o autorovi]