Začínáme s malbou! 2. díl: Olej

Již odnepaměti jsou olejové barvy považovány za jedny z nejoblíbenějších. Jsou tvořeny barvivem, které se míchá s olejem – což napovídá samotný název – nejčastěji lněným či ořechovým a nakonec se ještě smísí s terpentýnem. Olejové barvy schnou o něco déle než akrylové, které jsme zmiňovali v minulém článku, ale zase s nimi můžete pracovat i po tom, co je nanesete na plátno, dřevo, lepenku a další. Další pozitivum se skrývá v faktu, že jakmile barvy zaschnou, můžete je s klidným srdcem přemalovat. Jejich konzistence je hustá a krémová a vy ji můžete dle svých potřeb regulovat různorodými přísadami, díky čemuž vznikne nová transparentní barva.

Jaké používat štětce?

Pokud nemáte s olejovými barvami zkušenosti, nechte si poradit. Ještě než se nadšeně vrhnete na nákup potřeb, zamyslete se nad tou úplně nejdůležitější – štětci. Správně vybraný štětec je základ, díky kterému vytvoříte úžasná díla, nikoli čmáranice. Nejoptimálnější štětce pro olejové barvy jsou ty s pevným a zároveň kratším vlasem. Co se štětin týče, zainvestujte do sobolích, hovězích, tchořích či prasečích štětin, s těmi rozhodně neuděláte chybu.

Na co malovat?

Další důležitou pomůckou je i vhodný podklad. Kdo četl první díl věnovaný akrylovým barvám, jistě si pamatuje, že jsme vás varovali před použitím klasického kancelářského papíru, který se rozmočí a po zaschnutí barev i zkroutí. Co se olejových bare týče, je to úplně stejné. Papíru se tedy vyhněte, místo toto použijte nejoblíbenější plátno. Vybírat můžete mezi třemi variantami: bavlněným, lněným a smíšeným. Bavlněné plátno je velmi jemné, lněné je o něco hrubší a smíšené tvoří cestičku někde uprostřed. Stačí si jen vybrat.

Rozdíl mezi olejovými barvami ředěnými ředidlem a vodou

Zasvěcenější jistě vědí, že existují barvy ředěné ředidly a barvy ředěné vodou. Olejové barvy ředěné vodou jsou určené pro ty, kteří se nechtějí vzdávat olejovek, ale z nějakého důvodu – alergie na ředidla, nepříjemný zápach terpentýnu – je nemohou či nechtějí používat. Rozhodnete-li se malovat s olejovými barvami, můžete být sice nadšení, ale vaše rodina vaši radost díky typické vůni sdílet nemusí. Barvy ředitelné vodou mají řidší konzistenci a je možné nanášet je například i houbičkou.

Fotografie: Neighbours are building a new roof Author: Charles W. Bailey Jr. licencována pod CC BY 2.0./www.flickr.com

Veškerý volný čas trávila s prsty na klávesnici. Psaní článků se časem stalo jejím největším koníčkem. Neustále ... [Více o autorovi]