Ze společenského hlediska je nevhodné plyny uvolňovat na veřejnosti. Doma byste je však neměli uměle potlačovat. Můžete si tak zadělat na zdravotní potíže. Dejte průchod svým tělesným projevům a budete se cítit mnohem lépe.
Kdy a proč ke kumulaci plynů dochází?
Mezi potraviny, které mohou nadýmat, lze zařadit například zelí, cibuli, papriku, květák, brokolici, fazole, čočku, nebo kapustu. Když tyto druhy zeleniny a luštěnin zkonzumujete, dochází k jejich trávení nejprve v žaludku, poté v tenkém střevě, a nakonec v tom tlustém.
A právě v něm pak zapracují bakterie, které přijatou potravu rozkládají. Při tomto procesu se tvoří zcela běžně A jaké že mají složení? Dle odborníků obsahují hlavně vodík a oxid uhličitý.
Co se stane s vaším tělem, když plyny zadržíte?
Pokud se rozhodnete střevní plyny uměle zadržet, můžete se potýkat s nadměrně vzdouvajícím se břichem a také nepříjemnými křečemi a bolestmi v něm. Dále nepřispějete ke kondici svých střev, které se tak vlastně jakýmsi způsobem očišťují. Spojitost potlačování plynů se vznikem střevních zánětů zatím není nijak prokázaná.
Jak plynatosti předejít?
Chcete se s plynatostí a nadýmáním potýkat co nejméně? Pak do svého jídelníčku zařaďte dostatečné množství potravin obsahujících vlákninu. Tu získáte zejména ze sušeného ovoce, nebo celozrnných výrobků. Důležité je také pro střeva dostatečné množství přijatých tekutin za den. Vypít byste měli minimálně dva litry ideálně čisté vody.
Prospěšný je dozajista i jakýkoliv sport nebo třeba i pouhá procházka. Jakýkoliv pohyb přispěje k lepší střevní pohyblivosti a také trávení. A v neposlední řadě přestaňte u konzumace jídel hltat. Každé sousto byste měli správně několikrát přežvýkat, než jej spolknete. Tak přispějete nejen k lepšímu zdraví, ale rovněž si vychutnáte pokrm, který jíte.
Zdroj: Everydayhealth