Pokud jste žena a trpíte bušením srdce, výkyvy nálad a průjmem a nedokážete určit příčinu, můžete mít poruchy štítné žlázy. Poruchami této žlázy skutečně nejvíce trpí ženy a někdy mohou ignorovat příznaky, které jim jejich tělo vysílá.
Zjistěte, co je vlastně štítná žláza a jak mohou její poruchy ovlivnit vaše tělo. Podívejte se, co to je a jaké potíže vám nerovnováha může způsobit.
Štítná žláza je jednou z endokrinních žláz v našem těle. Nachází se na krku a je zodpovědná za růst a vývoj určitých tělesných systémů a za mnoho dalších funkcí, jako je syntéza a sekrece hormonů. Jedná se o chemikálie vylučované endokrinními žlázami a přenášené krví ke stimulaci funkce orgánů a tkání. Jsou nezbytné pro správné fungování těla a jakákoli nerovnováha, která je ovlivňuje, může ovlivnit jeho funkce.
Hormonální poruchy štítné žlázy
Když štítná žláza prochází hormonální dysfunkcí, může nastat mnoho negativních situací. Může být nadměrně aktivní a vést k nadprodukci hormonů štítné žlázy (hypertyreóza), nebo naopak zpomalit činnost a produkovat nedostatečné množství hormonů (hypotyreóza).
V obou případech můžete mít citlivější pokožku na dotek, ztrátu nebo příbytek váhy, průjem, poruchy spánku, třes rukou, zácpu, pomalý tep, deprese, únava, bušení srdce a zvýšená srdeční frekvence.
Podle Ashity Gupty, endokrinoložky v nemocnici Mount Sinai Roosevelt v New Yorku, je přítomnost nadměrného množství hormonů štítné žlázy v těle často způsobuje nervozitu a pocit nevysvětlitelné úzkosti. Dodává: „Váš mozek je silně stimulován, což vás rozladí a zabrání vám, abyste se cítili dobře.“ Ne vždy jsou příznaky stejné, a proto byste měli poslouchat signály svého těla bez ohledu na to, jaké jsou. Pokud se objevují dlouhodobě, kontaktujte svého lékaře a nechte se řádně vyšetřit.
Kdo je na poruchy štítné žlázy citlivější?
Existují určité skupiny lidí, kteří jsou k těmto poruchám náchylnější. Patří mezi ně muži a ženy, přičemž na věku příliš nezáleží. Mezi rizikové skupiny patří ženy po menopauze nebo ženy po porodu. Kromě toho také lidé, kteří mají rodinnou historii v této oblasti nebo lidé, kteří mají v těle přebytek nebo nedostatek jódu. Nicméně tato porucha zasahuje podle statistik více žen, než mužů. Právě proto by se měly ženy více hlídat.