Zelí patří k nejoblíbenější zelenině, protože se z něj dá udělat vlastně úplně všechno. Zkuste si do něj ale zabalit vaši nohu, nebudete litovat.
Zelí má nízký obsah kalorií a také vysoký obsah živin. Je to především velký zdroj vitaminu C, vitaminu K a draslíku. Také má protizánětlivé vlastnosti. Po celá staletí se zelí používá k léčbě otoků a modřin. Obsahuje totiž velké množství fytonutrientů, vitamínů, antokyanů a glutaminu, které jsou protizánětlivé a protirakovinné. A z toho důvodu se také používá k léčbě artritidy a sportovních zranění, vždy pod dohledem odborníka.
Co budete potřebovat
Pokud vás začnou bolet klouby, může se stát zelí vaším skvělým spojencem a skvělým doplňkem léků, které potřebujete. Pro vámi připravovaný lék budete potřebovat:
- kapusta
- obvaz
- fólie
- váleček
Nejprve si zelí pořádně omyjte a odřízněte stopku. Poté ho pořádně rozdrťte, aby pustilo šťávu. Zabalte ho do alobalu a vložte na několik minut do trouby, aby se zahřálo, ale neuvařilo. Přiložte zelí přímo na postižené místo a přelepte gázou nebo průhlednou potravinářskou fólií.
Pomůže vám to
Nohu nechte hodinu zabalenou v zelí. Proces opakujte 2x až 3x denně a uvidíte, že se druhý den budete cítit mnohem lépe. Lepší ale bude, když použijete červené zelí. A to především kvůli tomu, že obsahuje antokyany, což jsou prvky, které dávají zelí červenou nebo fialovou barvu a je o nich známo, že snižují bolesti a záněty kloubů.
Dejte si ale pozor. Alergie na zelí sice není nějak moc známá, ale může se objevit. Pokud se tedy u vás objeví otoky, zelí okamžitě odstraňte. Proto předtím zkontrolujte, jestli náhodou nejste alergičtí, protože pokud svědění nebo otok přetrvává, raději běžte k doktorovi, abyste vyjasnili jakékoliv pochyby. Tento lék je ale velmi zdravý, takže pokud se žádný alergie neobjeví, rozhodně ho vyzkoušejte.
Napište komentář