V úctyhodném věku zemřela ikona českého filmu. Mezi jeho hlavní úspěchy patří i snímky Kolja a Samotáři

Fotografie: Honza Groh (Jagro) / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Úctyhodného věku se dožil český pedagog a producent, který se podílel na klenotech české kinematografie. Je také držitelem ocenění za svůj přínos kinematografii.

Ve věku 87 let zemřel Jan Jíra, český pedagog, filmový producent a příležitostný herec, informovaly Novinky. Podílel se mimo jiné na oscarovém snímku Kolja. Byl také spoluzakladatelem distribučních společností Lucernafilm a CinemArt. V roce 2023 získal cenu Českého lva za mimořádný přínos české kinematografii.

Vystudovaného učitele to táhlo k filmu

Jan Jíra se narodil 9. února 1937 v Praze. Jeho domovským městem však byly Louny. Po neúspěšných zkouškách na FAMU se rozhodl pro studium Pedagogické fakulty v Ústí nad Labem. Láska k filmu ho však nikdy neopustila. Pracoval v několika kinech, kde získával potřebné zkušenosti. Ty poté zhodnotil po roce 1990, kdy působil jako filmový distributor a později také jako producent.

Byl ale také příležitostným hercem a diváci jej mohli vidět například ve snímku Akumulátor nebo v komedii Nejistá sezóna. Jak uvádí TN, spolupracoval se Zdeňkem a Janem Svěrákovými nebo Ladislavem Smoljakem. Koprodukoval například oscarového Kolju a podílel se také na filmech Davida Ondříčka Samotáři nebo Jedna ruka netleská.

V pouhých 56 letech zemřel milovaný herec z krimiseriálu. Filmová scéna zažívá krušné chvíle

V roce 2023 dostal Českého lva

Jan Jíra odešel v roce 2004 do důchodu, ale z kulturního světa se nestáhl. Působil jako konzultant společnosti Cinemart a byl pravidelným návštěvníkem českých filmových festivalů. V roce 2023 získal Českého lva za mimořádný přínos české kinematografii. „Honzo, díky za všechno. Budeš nám všem moc chybět. Účast rodině a všem blízkým,“ napsal na svém facebooku lounský zastupitel Pavel Janda.

Čest svému „Louňákovi“ vzdali rovněž zastupitelé města Louny, ve kterém prožil většinu života a jehož se stal v roce 2023 také čestným občanem. Jan Jíra zemřel 23. června ve věku 87 let. Na SvětěKreativity jsme rovněž informovali o nedávném úmrtí oblíbeného komika Hirama Kastena, který podlehl dlouhému boji s rakovinou.

Veškerý volný čas trávila s prsty na klávesnici. Psaní článků se časem stalo jejím největším koníčkem. Neustále ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*