Zemřela milovaná herečka, jejíž smrt rozplakala celé Česko

svíčky a květiny
Fotografie: Freepik

Do uměleckého nebe odešla oblíbená herečka a pedagožka, která vychovala několik generací předních činoherních herců.

Alena Livorová-Hesounová zemřela 3. února ve věku 85 let. Sama studovala pod vedením E. F. Buriana. Po jeho smrti dokončila studium na divadelní fakultě AMU. Zahrála si v několika filmech a excelovala v divadelních představeních. Později se však rozhodla pro pedagogickou kariéru a budoucí herce učila práci s hlasem a jevištní řeč. Na oblíbenou pedagožku vzpomíná i Barbora Hrzánová.

Studovala pod vedením slavného E. F. Buriana

Alena Livorová-Hesounová nastoupila do herecké školy v roce 1957. Tady studovala pod vedením E. F. Buriana. K jejím kolegům patřili známí herci jako Růžena Merunková, Jiří Hrzán nebo Jiří Zahajský. Studium však po dvou letech přerušila Burianova smrt a studenti tak museli pokračovat na divadelní fakultě AMU. První angažmá získala v Městském divadle Kolín. V roce 1965 zamířila do pražského souboru Maringotka.

K jeho rozpadu došlo v roce 1973 a i kvůli rodinným důvodům se Alena Livorová-Hesounová začala věnovat pedagogické činnosti na pražské DAMU. Tady vyučovala jevištní řeč až do odchodu do důchodu v roce 2014. Jejím vedením prošlo hned několik hereckých generací. DAMU uvedlo, že mezi jejími studenty najdeme přední členy českých činoherních souborů několika generací, k nimž patří Pavel Batěk, Magda Borová, Anna Brousková Remková, Veronika Týcová a mnoho dalších.

svíčky

Česká filmová scéna už nebude stejná. Na ikonickou herečku lidé stále vzpomínají

V šedesátých letech natočila několik filmů

S oblíbenou pedagožkou se rozloučila i Bára Hrzánová v příspěvku na webu DivadelníNoviny. „Milá paní profesorko, děkuju za Vaši samozřejmou vřelost, pozornost a účast, za Váš úsměv, za Vaše světlo. Ačkoliv jsem nebyla Vaší žačkou, vždy jsem měla ve Vás velmi dobrého a nesmírně citlivého a nenápadného rádce, pozorovatele, glosátora. Přeju Vám šťastnou cestu a třeba zase někdy… Mám Vás ráda. S úctou a láskou Bára Hrzánová.“

Alena Livorová-Hesounová si zahrála mezi lety 1960–1975 v několika filmech. Uvést můžeme například film Tam, kde hnízdí čápi, Konec semestru nebo Skok do tmy. Herečka a pedagožka zemřela klidně 3. února ve věku 85 let. Na SvětěKreativity jsme informovali také o nedávném úmrtí oblíbené herečky pamatující zlatý věk Hollywoodu.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]