Zjistěte, která psí plemena jsou ta nejchytřejší a nejposlušnější

Pes je nejlepší přítel člověka. A plemena psů jsou opravdu různá Pokud právě uvažujete nad koupí chlupatého mazlíčka, pak je dnešní článek přímo pro vás. Přečtěte si, co vám o některých rasách prozradí psí odborník. Sestavili jsme pro vás žebříček těch, kteří jsou považování za nejchytřejší a nejvhodnější společníky.

Následující přehled sestavil doktor Stanley Coren, americký neuropsycholog a kynolog, který zasvětil psům celý svůj život. Dle doktora Corena se psí inteligence dá rozdělit na čtyři části. Žebříček plemen je pak sestaven na základě kombinace těchto čtyř složek. Které to jsou?

  • schopnost adaptace
  • schopnost řešit problémy
  • instinkt
  • poslušnost

I menší plemena potřebují trénink

První na seznamu je border kolie. Jde o vzrůstem poměrně malého psa, který byl vyšlechtěn na hranicích Skotska a Anglie. Původně byl využíván jako pastevecký pes, který měl za úkol hlídat ovce v hornatých oblastech. Jde o velmi živého a inteligentního psa, který miluje pohyb. Potřebuje, abyste se mu věnovali a chodili s ním na dlouhé procházky. Nehodí se do bytu.

Německý ovčák je velmi disciplinované plemeno, s kterým jsou spokojeni tisíce lidí po celém světě. Pravdou ale je, že již od raného věku je nutné s ním chodit na cvičiště a věnovat mu velkou pozornost, abyste zvládli jeho temperament. Je nutné ho naučit, aby ovládal agresi, kterou v sobě má. Nehodí se proto k lidem, kteří na psa nemají čas.

Vybírejte psa podle toho, zda na něj budete mít dostatek času

Na seznamu je i zlatý retrívr. Jedná se o skutečně poslušného a věrného společníka. Abyste se ale opravdu mohli těšit z toho nejlepšího z jeho povahy, je nutné mu dopřát poctivý trénink. Ačkoliv se to nemusí na první pohled zdát, retrívři umí opravdu bolestivě kousnout, pokud se rozzuří. Nenechávejte v jeho společnosti děti, pokud pes není dobře naučený, jak se k nim chovat. Děti by ho mohli mačkat s dobrým úmyslem, ale psovi se to líbit nemusí.

Jako další se v žebříčku umístil dobrman. Toto plemeno bylo vyšlechtěno jako hlídací pes. V posledních letech se ale díky šlechtění zmírnila agrese v jeho povaze. Pokud si dáte záležet na jeho výchově a poskytnete mu dobrý trénink a lásku, dobrman se stane skvělým rodinným společníkem. Ale pozor, je citlivý na chladnější teploty.

Ačkoliv si spoustu lidí myslí, že šeltie jsou vlastně trpasličí kolie, opak je pravdou. Toto plemeno bylo vyšlechtěno zvlášť. Milují pohyb a obecně platí, že mají velmi hravou povahu. Potřebují dlouhé procházky a pečlivé česání. Protože je pejsek malý, není těžké se o jeho srst starat.

Retrívr byl původně vyšlechtěn jako lovecký pes. Mají voděodolnou srst a jsou jedni z nejzvědavějších plemen vůbec. Potřebují hodně pohybu. Také jim musíte hlídat jídelníček, jelikož mají sklony k tloustnutí. Nenechte se zmást jejich roztomilým vzhledem a zapomeňte je řádně trénovat již od malička.

Fotografie: Freepik

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]