Toto máte v puse a ani o tom nevíte: Znepokojující příznaky špatných mandlí, které nesmíte ignorovat

Bílý hnis z úst

Tělo s vámi neustále komunikuje a snaží se vám vysílat varovné signály, pokud je něco v nepořádku. Toto jsou příznaky spojené s problémy s mandlemi.

Pokud se vám již někdy stalo, že vás začalo bolet v krku, ale bolest připomínala spíše příznaky podobné angíně nebo pocitu, jako by vám něco uvízlo v krku, měli byste velmi rychle zpozornit. Těmito a některými dalšími příznaky by se vás totiž mohlo tělo snažit varovat před problémy s mandlemi – zejména mandlovými kameny. Jedná se o velmi nepříjemný problém, který byste měli řešit co nejdříve s praktickým lékařem.

Mandlové kameny

Mandlové kameny jsou tvořeny hlenem, odumřelými buňkami a dalšími zbytky, které se hromadí v hlubokých kapsách mandlí a postupně se mění v malé světlé kuličky. Co je jejich příčinou, není bohužel přesně známo, ale někteří lékaři se domnívají, že na jejich vzniku se mohou podílet samotné bakterie v ústech. Dobrou zprávou však je, že se jedná o problém, který často nevyžaduje žádnou léčbu (mnohdy ani nezpůsobuje žádné příznaky, nebo jen velmi malé příznaky).

Velký problém však nastává v případě, pokud se mandlové kameny zvětší – tehdy je na místě nasadit antibiotika, nebo dokonce podstoupit operační zákrok. Proto byste nikdy neměli ignorovat níže uvedené příznaky:

1) Zápach z úst

Mandlové kameny často přitahují bakterie a vydávají hnilobný zápach, který se může odrazit na vašem dechu. Pokud jste si tedy v poslední době všimli, že vám velmi nepříjemně zapáchají ústa, přičemž vás trápí další varovné příznaky tohoto problému, rozhodně se neváhejte poradit se svým praktickým lékařem. Ten vám provede diagnostiku a určí další vhodný postup.

2) Bolest v krku

Ledvinové kameny mohou způsobovat velmi nepříjemnou bolest v krku a během polykání. Stejně tak však mohou stát za záchvaty kašle a v některých případech dokonce dušení. Tyto problémy byste rozhodně neměli nikdy přehlížet a pokud vám s nimi nepomohou ani léky, rozhodně se obraťte na svého lékaře, který vám poradí, co dále.

3) Otok mandlí

Pokud si všimnete, že se vám zvětšily mandle, rozhodně to nenechte být jen tak. Otok jde totiž často ruku v ruce s infekcí, která způsobuje zánět. Je proto důležité, abyste kontaktovali svého lékaře, který vám pomůže problém vyřešit.

4) Potíže s polykáním

Otoky mandlí a velké mandlové kameny mohou ztěžovat polykání, a to v závislosti na tom, kde se nacházejí. Pokud vás tedy trápí tento problém spolu s dalšími uvedenými příznaky, rozhodně buďte na pozoru a neotálejte s včasnou léčbou.

5) Bolest ucha

Vzhledem k tomu, že mandle mají společné nervové spojení s ušima, mohou kameny v mandlích v blízkosti nervu způsobit dokonce také nepříjemnou bolest ucha. Tento příznak vás však pravděpodobně sám od sebe donutí zajít si k lékaři, abyste získali konečnou úlevu. Pokud byste problém neřešili, mohli byste se také potýkat se záněty.

Fotografie: Pexels

6) Bílý hnis

Mandlové kameny jsou retenční čepy, které se vytváří ve štěrbinách patrových mandlí (některé mají dokonce vzhled zubu). V důsledku toho se tak můžete potýkat s bílým hnisem v ústní dutině a oblasti krku. Pokud jste u sebe zaznamenali některý z výše uvedených nebo  podobných příznaky, určitě se co nejdříve poraďte se svým lékařem.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*