
Optické hlavolamy jsou vynikajícím způsobem, jak si cvičit postřeh a skutečné soustředění. Tentokrát nepůjde o věci, ale o základní písmenka abecedy.
Lidský jazyk je vůbec zajímavá věc. Jazyka světa jsou hravé, zábavné a současně velmi složité. Bez znalosti nějakého z nich ani nemůžeme přemýšlet, protože myslíme v pojmech. Ostatně právě proto se říká, že abyste se naučili nějaký jazyk, potřebujete v něm především umět přemýšlet. A jako všechno ostatní jsou jazyky také zásobou neuvěřitelných skutečností, které by vás pravděpodobně nikdy nenapadly. Třeba té nejdelší možné abecedy.
Celkový počet jazyků a ty pro neslyšící
Dnešní globálně propojený svět se dorozumívá dohromady asi 7 000 jazyky. A celých 840 z nich se používá jen v jedné zemi, konkrétně Pupauy Nové Guiney. Se sedmi stovkami jazyků pak následují Indonésie, třetí místo zabírá Nigérie s více jak pěstistovkou. Nemůžeme ale vynechat ani ty pro neslyšící – znakových jazyků je totiž více jak 300. Mají složitý vývoj a vlastní „rodové linie“. Teď ale zkuste ve změti nul najít všechny písmena „Q“.
U znakového jazyka je ještě třeba rozlišit jednu věc. V tuzemském prostředí existuje totiž obecný znakový jazyka a tzv. znakovaná čeština. Znakový jazyk připomíná trochu indiánskou mluvu a pracuje jen s výrazy. Znakovaná čeština respektuje více větnou sazbu. Chci-li říct znakovým jazykem, že jsem smutný, ukážu na sebe a použiji znak pro „smutek“. Znakovaná čeština musí použít několik znaků navíc a vytvořit tak celou větu.
Nejdelší, nejrychlejší
Nejdelší abecedu na světě má khmerština, konkrétně jde o neuvěřitelných 74 písmen. Jde o oficiální jazyk Kambodže. Naproti tomu Rotokas, kterým mluví jen asi 4 000 lidí na jednom z ostrovů Papuy Nové Guiney má jen 12 písmen. Soustava A, E, G, I, K, O, P, R, S, T, U, V je tak nejkratší abecedou světa. Nejrozšířenějším jazykem světa je angličtina. Při počtu rodilých mluvčích je to ale čínština. Jste-li stále na pochybách, tady je řešení.
Nejrychlejším jazykem svět je japonština, měří se to počtem slabik vyslovených za vteřinu nebo minutu. Japonština postupuje závratným tempem 7,84 slabik za sekundu. Rozdíl oproti nejpomalejší němčině a nedaleké mandarínštině ale není tak velký. Oba tyto jazyky mají klidové tempo 5,18 a 5,97 slabik za sekundu. Není vlastně známo, který jazyk má největší slovní zásobu, ale velmi blízko k tomu má angličtina, hlavně kvůli historickým vlivům.
Napište komentář