5letá Lenka zachránila svou matku voláním na tísňovou linku 112. Policie zveřejnila její nahrávaný hovor s operátorkou

volání telefon
Fotografie: Unsplash

Když se hovoří o hrdinech, člověk si často představí, že to jsou výhradně dospělí, kteří dokážou jednat a zachraňovat v krizových situacích. Tento příběh však poukazuje na malou pětiletou hrdinku.

V úterý 4. července 2023 v 19:00 zavolala pětiletá Lenka na tísňovou linku 112 a oznámila, že její matka ztratila vědomí. Hovor s operátorkou na lince 112 zahájila svým představením a následně hovořila přímo k věci. Při poslechu záznamu tohoto rozhovoru je těžké udržet emoce, jelikož tato mimořádná vyspělost v tak nízkém věku je úctyhodná.

Dcera zachovala chladnou hlavu a postupovala správně

Lenka si i přes svůj nízký věk zachovala klid potřebný v tak kritické chvíli. Našla telefon své matky, vytočila tísňovou linku a odpověděla na všechny dotazy operátorky. Zdůraznila, že v domě je ještě jeden malý člen rodiny. Byl to teprve roční chlapec, což vážnost situace ještě navýšilo. Lenka také správně uvedla adresu svého bytu a základní údaje, což umožnilo rychlou pomoc.

Správná výchova přišla opravdu vhod

Policisté tedy ihned vyrazili na cestu a po příjezdu nalezli ženu v bezvědomí ležící na zemi v koupelně. Lenčina matka nabyla vědomí až po poskytnutí lékařské pomoci, kterou zajistila hovorem její dcera za asistence operátorky. Ta vedla s dívkou hovor přátelsky a ptala se jen na důležité informace nezbytné k pomoci. Tato vzájemná spolupráce zachránila Lenčině matce život a ta je nyní jakožto rodič hrdá na to, že dokázala naučit tak malé dítě, jak se jedná v tak kritických situacích.

země dveře
Fotografie: Unsplash

Naučte své děti, jak se v takových situacích chovat

Příběh všem připomíná fakt, že je nezbytné naučit malé děti základy bezpečnosti a první pomoci. Bez ohledu na věk, děti skutečně musí být připraveny na všechny druhy mimořádných událostí. Právě takovým příkladem je malá Lenka, která svým jednáním dala jasně najevo, že je připravená i na ty nejhorší situace. Pro dítě je všeobecně důležité jen zachovat chladnou hlavu, mít potřebné informace týkající se bydliště, představení identity a adresy. Samozřejmě je také vhodné si nacvičit podobné situace doma, jelikož nikdy nevíte, kdy se to může chodit.

Zdroj: Webniusy

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]