Každá z těchto spánkových poloh ovlivňuje zdraví a délku života

pár v posteli
Fotografie: Pixabay

Spánek je zcela klíčovou součástí života. Organismus tuto regeneraci potřebuje z vícero důvodů. A i zdánlivá drobnost jako poloha může mít velký vliv na zdraví.

Pravděpodobně máte svou oblíbenou spací polohu. Případně je střídáte podle konkrétního místa nebo času. Asi to bude ta nejpohodlnější a jste na ni zvyklí už celé roky. Dost možná v jiné ani usnout neumíte. Jedna z mnoha provedených studií ovšem zjistila zdravotní výhody i rizika čtyř nejčastějších poloh, ve kterých lidé v noci odpočívají. Kromě toho mohou právě tyto pozice odhalit i vaše osobnostní rysy. Což ostatně dělá cokoli, co provádíte.

Spánek ve fetální pozici

Fetální poloha znamená pokrčení kolen směrem k hrudníku, takže připomínáte malou bezpečnou kouli. U žen jde o statisticky nejoblíbenější pozici a vychází z nastavení dítěte v děloze matky. Experti ji obecně doporučují volit na levém boku, což je nejlepší pro vaše vnitřní orgány. Celkovou výhodou je, že výrazně redukuje jakékoli chrápání, stejně tak může pomoci od pálení žáhy. Rizikem je na druhé straně větší zátěž pro krk i záda.

Spaní na zádech

Podle odhadů spí asi 8 % lidí na zádech, konkrétně v pozici vojáka. Případně ještě s nataženýma nohama a rukama v bok. Asi 5 % pak spočívá v pozici hvězdice. Paže jsou v ní pokrčeny vedle hlavy a nohy od sebe. Nespornou výhodou je pozitivní vliv na krk, záda a paže. Získáte také lepší držení těla a nebudete ani tolik trpět bolestmi hlavy. Na druhé straně budete hlasitěji chrápat a můžete se setkat i s bolestmi v oblasti kříže.

spící dívka
Fotografie: Pixabay

Když spíte na boku

Když spíte v této poloze, je velmi dobré u toho pokrčit nohy. Natáhněte také ruce a hlavu mějte o něco výše. Kombinace je známá jako „Ročkova poloha“. Levý bok je opět lepší pro vnitřní orgány. Spánek na boku vám sníží bolesti zad a krku a budete spát obecně klidněji. Spánkové apnoe tu také tolik nehrozí, redukujete i chrápání. Rizikem je ovšem skřípnutí nervů a přerušení krevního oběhu, mohou vás tedy bolet paže a ramena.

Spaní na břiše

Podle většiny expertů je právě pozice na břiše na spaní asi nejhorší možná. Ano, nepochybně snížíte případné chrápání. Více ovšem zatěžujete páteř, takže zažijete bolesti šíje a hlavně spodní části páteře. Špatný krevní oběh asi povede k více vráskám. Kromě toho tato pozice způsobuje i atypický tlak na vnitřní orgány.

spánek únava
Fotografie: Freepik

Velkou roli hraje také forma podpory, tedy typ matrace a celková kvalita lože. Průběžný tlak vyvíjený na určité části těla může váš odpočinek narušit a projeví se i na zdravotním stavu. Pamatujte, že kvalitní spánek začíná u prostředí, dobré matrace, tmy a hlavně jeho dostatku.

Zdroj: CNN

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*