Že na vaření rýže není co zkazit? Velký omyl. Většina lidí ji vaří špatně a vlivem toho si poškozují své zdraví. Zdá se to až neuvěřitelně, ale je to tak. Tato nejběžnější a nejznámější příloha na světě může být i nebezpečná. Nehledě na její chuť a vzhled. Pokud si chcete pochutnat a mít jistotu, že jíte zdravou rýži, postupujte podle tohoto postupu.
Základem je propláchnutí
Řada lidí ví, že při vaření rýže je třeba tuto přílohu nejprve propláchnout. Chybou však je umístit ji pod kohoutek s tekoucí vodou jenom na krátkou chvíli. Stejně tak je problémem využívat varné sáčky, jelikož v nich se rýže nikdy nepropláchne dokonale, z důvodu nedostatku místa.
Správným postupem je mít rýži volnou, kterou nasypete do hrnce, zalijete vodou, několikrát promícháte a potom přebytečnou vodu vylijete. Toto se opakuje do té doby, dokud není vylévána jenom čistá voda, bez jakéhokoliv bílého zabarvení. V tu chvíli můžeme mluvit o tom, že je rýže dokonale propláchnutá.
Proč proplachovat takto?
Má to hned několik důvodů. Rýže obsahuje škrob, který je třeba eliminovat. Jak proto, aby měla správnou konzistenci a nelepila se, tak i proto, že škrob může negativně ovlivnit i chuť. Proto je třeba, aby vaření rýže probíhalo ve chvíli, kdy už žádný škrob neobsahuje. A ten lze nejlépe eliminovat právě propláchnutím. Dalším negativem škrobu je i vyšší obsah sacharidů a následně se z rýže již nestává tak zdravá a případně i dietnější příloha, jak si řada lidí myslí.
Dalším důvodem pro proplachování je arsenik, který může být v rýži obsažený. Dostane se tam například z půdy, ale i z hnojiv. Odstranit ho nepomůže vaření rýže, ale právě její proplachování na samotném začátku technologického postupu. Některé návody dokonce mluví o tom, že by rýže měla zůstat několik hodin namočená, čímž se tato látka uvolní do vody, která se následně vylije.