Sluneční cyklus, při kterém se mění polarizace, je neustále se opakujícím cyklickým jevem. Trvá přibližně 11 let. Další měl nastat až v roce 2025, nyní se ukázalo, že přijde již letos.
Magnetické póly Slunce se vymění každých jedenáct let. Koncem tohoto cyklu dochází ke zvýšení sluneční aktivity, která s sebou nese vznik slunečních skvrn a slunečních erupcí. Jak informoval deník Fakt, vrchol cyklu měl nastat až v příštím roce. Teď se však ukazuje, že k němu dojde již přibližně v polovině letošního roku. Jaký vliv to může mít na nás?
Sluneční cyklus bude vrcholit dříve, než se čekalo
„Ukázalo se, že severní magnetický pól na Slunci leží na jeho jižní polokouli, zatímco jižní magnetický pól leží na té severní. Situace na naší planetě je podobná. Nejen v obrácené polaritě pólů, ale také v jejich proměnlivé poloze. Sluneční póly cestují po povrchu a každých 11 let se vzájemně vymění. Na Zemi trvá obdobný proces podstatně déle, asi 300 000 let,“ uvádí ČeskýRozhlas.
Dokončení výměny slunečních pólů s sebou přináší zvýšenou magnetickou aktivitu. Ta se projevuje na Slunci vznikem skvrn a erupcí. Výrony koronální hmoty, tedy exploze, jež vysílají sluneční plazmu přes sluneční soustavu k Zemi, mohou mít vliv na magnetické pole Země. To se snaží odrazit tuto přicházející energii a hmotu. Pokud je jí však velké množství, může být příčinou magnetických bouří na Zemi.
Stařík objevil podivný kámen. Odborník mu sdělil zprávu, ze které mu spadla brada
Může narušit telekomunikaci a satelity GPS
Ty se v mírnějších případech projevují jako živější polární záře, kterou lze pozorovat i v nižších zeměpisných šířkách, než je obvyklé. Silnější magnetické bouře však mohou působit i na řadu podstatných věcí, jež mohou ovlivnit každodenní život obyvatelstva. Může dojít k narušení komunikace a satelitů GPS ve vesmíru a v extrémních případech dokonce k vyřazení části zemské elektrické sítě.
Jak však vědci zdůrazňují, možnost přímého dopadu je sice možná, ale je velmi vzácná, a tak se nemusíme obávat žádných katastrofických scénářů. V tomto zajímavém jevu tak vědci spatřují spíše příležitost ke studiu samotného Slunce a jeho aktivity. Na SvětěKreativity jsme rovněž informovali o obřím asteroidu, který proletěl kolem Země.
Napište komentář