Je největší dosud objevenou černou dírou a zároveň tím nejzářivějším, co momentálně existuje ve známém vesmíru. Světlo z této černé díry k nám putuje 12 miliard let.
Mezinárodní tým vědců objevil dosud největší černou díru. Ta pohltí každý den tolik masy, kolik se nachází v celé naší sluneční soustavě. Jak uvádí web Topky, jedná se o momentálně nejzářivější známý objekt ve vesmíru. Studii o nově nalezeném kvasaru J0529-435 publikoval časopis Nature Astronomy. Vědci se diví, že ji neviděli už dříve.
Nakonec vznikl mezinárodní tým
Vědci z Australské národní univerzity objevili dosud největší černou díru ve vesmíru. Kvasar známý jako J0529-435 byl poprvé pozorován nedaleko Coonabarabranu v australském Novém Jižním Walesu. Výzkumný tým se obrátil na odborníky z Evropské jižní observatoře, aby jejich pozorování potvrdili. Studie nyní vyšla v časopise Nature Astronomy a mimo jiné uvádí, že hmotnost této černé díry je jako 17 miliard Sluncí.
Jak to funguje
Kvasary jsou galaxie s aktivním a energetickým jádrem, které je poháněno černými dírami. Tmavé centrum kvasaru pohlcuje okolní hmotu a tento materiál poté rozdrtí do neuvěřitelně horkého disku. Tato hmota je poté vystřelena na velké vzdálenosti. Světlo z ní můžeme pozorovat ze Země, ovšem se zpožděním miliard let. Světlo z této konkrétní černé díry k nám putovalo 12 miliard let. Díváme se tak do hluboké historie vesmíru.
Ďábelská kometa míří k Zemi. Zakroužkujte si toto červnové datum letošního roku
„Objevili jsme dosud nejrychleji rostoucí černou díru. Má hmotnost 17 miliard Sluncí a každý den spořádá hmotu o hmotnosti více než jednoho Slunce. Toto z ní dělá nejsvítivější objekt ve známém vesmíru,“ uvedl v prohlášení vedoucí autor studie Christian Wolf. A spoluautor studie Samuel Li dodal: „Všechno toto světlo přichází z horkého akrečního disku, který měří 7 světelných let v průměru – to musí být největší akreční disk ve vesmíru.“
Vědci se diví, že objekt neviděli dříve
„Je překvapením, že zůstala nedetekována až do současnosti, vzhledem k tomu, co víme o mnoha jiných, méně působivých černých dírách. Schovávala se nám přímo na očích,“ uvedl podle webu PopSci další spoluautor studie Christopher Onken. Tento kvasar byl přitom poprvé objeven již v roce 1980, ale tehdy byl nesprávně klasifikován jako hvězda. Až v loňském roce podrobné pozorování odhalilo, že se o hvězdu nejedená.
Současně vědci upozorňují, že bude zapotřebí ještě dalších výzkumů a pozorování, aby se některé parametry upřesnily. „Fyzici popisují černé díry jako útvary, které mají jen dvě vlastnosti: hmotnost a rotaci. To jsou jediné věci, jež můžeme měřit, všechno ostatní je neznámé. To, co je uvnitř, se nijak neprojevuje,“ uvedl dále Wolf. Na SvětěKreativity jsme rovněž informovali o ďábelské kometě, která míří k Zemi. Ukáže se na začátku června.
Napište komentář