Už jen dva týdny mají lidé na to, aby si pohodlně vyměnili neplatné bankovky za nové. V oběhu jich jsou stále desítky milionů.
Miliony neplatných bankovek stále kolují v oběhu. Obchodníci už nemají povinnost je přijímat, zároveň je však nesmí zákazníkovi ani vracet. Ještě do konce června je vyměníte za ty platné v každé bance. Poté se budou muset lidé a obchodníci vracet už jen na jednu ze sedmi poboček ČNB. A jak neplatnou bankovku poznat?
Výjimkou je pětitisícovka z roku 1999
Platnost bankovek z let 1995–1999 skončila už 30. června 2022. Od tohoto data tak nebyli obchodníci povinni tyto bankovky přijímat. Zároveň je však sami neměli vracet zákazníkům. V oběhu stále koluje, podle TN, přibližně 41 milionů těchto bankovek. Přitom na jejich výměnu už je čas jen do konce června. Poté to budou mít zákazníci i obchodníci složitější.
„Neplatné bankovky nominálních hodnot 100 Kč, 200 Kč, 500 Kč, 1 000 Kč a 2 000 Kč z let 1995–1999 lze až do 30. června 2024 vyměnit ve všech úvěrových institucích provádějících pokladní operace a současně také na všech sedmi územních zastoupeních ČNB,“ uvádí ČNB na svých stránkách. V platnosti však stále zůstává bankovka v nominální hodnotě 5 000 Kč z roku 1999.
S touto desetikorunou rozhodně neplaťte. Mezi sběrateli se prodává za desetitisíce Kč
Užší proužek, který nemění barvu
Neplatné bankovky poznáte velmi jednoduše, podle stříbrného proužku. Ten je u starých bankovek užší a při naklonění nemění barvu, tak jak je tomu u těch novějších. Pokud se vám stane, že dostanete u obchodníka nazpět neplatnou bankovku, máte právo požadovat její výměnu za platnou. Pokud obchodník výměnu odmítne, mohou se zákazníci obracet na Českou národní banku, která podnět prošetří.
Od 1. července se s neplatnou bankovkou budete moci obrátit už jen na pobočky ČNB. Ty sídlí v těchto městech: Praha, Brno, Ostrava, Hradec Králové, České Budějovice, Ústí nad Labem a Plzeň. Na SvětěKreativity jsme rovněž psali, že v oběhu kolují mince a bankovky, za které sběratelé zaplatí desetitisíce korun.
Napište komentář