Cibule je nejenom základem tuzemské kuchyně, ale je také surovinou, která je základem celé řady domácích léků. Pokud chcete vyléčit řadu běžných zdravotních problémů a nechcete konzumovat prášky plné chemie, je cibule správná volba. Jak i správně využít? Dejte na rady a recepty našich babiček, které tuto na první pohled obyčejnou potraviny využívaly odnepaměti.
Obyčejná cibule obsahuje mnoho důležitých látek
Řadu lidí by dost možná ani nenapadlo, kolik velmi důležitých a unikátních látek obsahuje něco na první pohled tak obyčejného, jako je právě cibule. Pokud se podíváme na hlavní složky, tak zde nechybí vitamíny B1, B6, ale také vitamín C. Dále je to biotin, ale i kyselina listová. Vše doplňuje množství kvercetu, který je znám jako velmi účinný a také velmi silný antioxidant.
Pomáhá na řadu problémů
Výčet prospěšných látek je bohatý, což znamená, že cibule umí velmi dobře pomoci i našemu zdraví. Hodí se hlavně při nachlazení, a je jedno, zda ho chcete léčit, nebo myslíte na prevenci. Také pomáhá v případě kašle, stejně jako zaujmou její protizánětlivé účinky. Je tedy doslova zázrak. A jak ji využít? Na dva recepty se podíváme společně.
Cibulový čaj
Je naprostým základem léčby jakýchkoliv problémů. A příprava je snadná. Stačí dát na velké kusy nakrájenou cibuli do vody, tu přivést k varu a následně vařit po dobu 10–15 minut. Potom odvar slijte do hrnečku a počkejte, až trochu ochladne. Potom můžete na dochucení přidat med i čerstvou šťávu z citronu. Tento nápoj pijte po celý den. Ideální jsou zhruba tři šálky.
Cibulový sirup
Kromě čaje se může cibule hodit i na přípravu sirupu. I tady je postup snadná. Vezměte uzavíratelnou sklenici, nakrájejte cibuli na kolečka a připravte si také med. A pusťte se do práce. Na dno sklenice dejte pár koleček cibule a zalijte je medem. A stejné vrstvení opakujte, dokud sklenici nenaplníte. Potom ji zavřete a nechte při pokojové teplotě odpočívat 12 hodin. A sirup je hotový. Podávejte samostatně, nebo si jím ochuťte čaj.