O tom, jak je kvalitní spánek důležitý pro naše zdraví, není pochyb. Pokud dlouhodobě špatně spíme, projeví se to v mnoha oblastech našeho života, například na naší náladě, výkonnosti, aktivitě a také na našem zdraví. Jsou například studie, které upozorňují na souvislost mezi nedostatkem spánku a vznikem některých nemocí, jako je cukrovka, kardiovaskulární choroby i rakovina. Pojďme si tedy o spánku a jeho důležitosti povědět něco víc.
Jak souvisí potřeba spánku s naším věkem?
Jednou ze základních otázek, která se spánkem souvisí, je bezesporu, kolik hodin bychom vlastně měli každý den spát. Předně je důležité říci, že na tuto otázku neexistuje jedna všeobecně platná odpověď. Délka spánku, který je pro náš organismus nezbytný, závisí například na věku člověka i jeho zdravotním stavu. Pokud jde o délku spánku v závislosti na věku, Národní nadace spánku ve spolupráci s lékaři vymezila v souvislosti se spánkem několik věkových skupin pro děti o dospělé.
Děti od narození až po hranici osmnácti let jsou rozděleny do šesti kategorií. Nejvíce by samozřejmě měli spát novorozenci od narození přibližně do tří měsíců věku, u nich je doporučená doba spánku mezi čtrnácti až sedmnácti hodinami denně; kojenci a batolata od čtyř měsíců do roku by měli spát přibližně dvanáct až patnáct hodin; malé děti mezi jedním až dvě roky v intervalu mezi jedenácti až čtrnácti hodinami; děti navštěvující školku, tedy ve věku tří až šesti let, deset až třináct hodin; školáci mezi šesti až třinácti lety poté devět až jedenáct hodin a adolescenci ve věku čtrnácti až osmnácti let by měli spát přibližně osm až deset hodin.
Pokud jde o dospělé osoby, je dělení jednodušší, vyčleňují se pouze dvě podkategorie, pro dospělé ve věku mezi osmnácti až šedesáti čtyřmi lety je vhodný spánek v délce mezi sedmi až devíti hodinami, pro osoby starší šedesáti pěti let by mělo být dostatečných sedm až osm hodin spánku denně, ale zde hodně závisí na jejich zdravotním stavu.
Škodí nejen nedostatek spánku, ale také jeho přemíra
Pokud našemu organismu nedopřáváme dostatečně dlouhý a zároveň kvalitní spánek, tedy spánek v tichém klidném prostředí, můžete se to projevit mnohými zdravotními problémy, především nejrůznějšími bolestmi hlavy. Mnoho lidí si ale neuvědomuje, že našemu tělu škodí nejen nedostatek spánku, ale také jeho přemíra, spát například v dospělosti pravidelně dvanáct hodin může přinášet rovněž nejrůznější potíže, nadměrný spánek může vést ke vzniku deprese, diabetu druhého typu, bolesti zad, obezitě, neboť zpomaluje metabolismus buněk, i ke vzniku určitých srdečních chorob. Odborné studie prokázaly, že lidé, kteří spali jedenáct hodin denně, měli vyšší riziko vzniku kardiovaskulárních chorob, než lidé, kteří spali osm hodin.
Pokud máte problém s tím, že spíte déle, než byste správně měli, existuje několik rad, které vám mohou pomoci. Předně se doporučuje nastavit si určitý harmonogram spánku, tedy chodit spát i vstávat během celého týdne přibližně ve stejnou dobu, i o víkendu. Dále se po probuzení osprchovat, to pomůže k rychlejším nastartováním vašeho těla, pít dostatečné množství vody, aby váš organismus nebyl dehydratovaný, neboť dehydratace způsobuje únavu, a v neposlední řadě během dne nepolehávejte.
Fotografie: Pixabay