Moderní technologie jsou neustále na vzestupu. A závislost na nich stoupá. Průběžně se zdokonalují a jsou již přístupné i v nižších cenových relacích. Na trhu se objevuje nespočet různých druhů mobilů, smartphonů, tabletů a počítačů. Pracují s nimi především dospělí lidé v rámci svého zaměstnání. Avšak do kontaktu s mobily, tablety, nebo televizí mohou přijít i velice malé děti.
Hektická doba totiž nahrává tomu, že rodiče svým potomkům nečtou klasické pohádky, ale dávají jim k dispozici právě moderní přístroje, díky kterým se na pohádky dívají. Časté sledování zářivé obrazovky může ale nenávratně poškodit dětský zrak.
Moderní technologie všude kolem nás
Všudypřítomné moderní technologie mohou člověku obecně život velmi usnadnit, zároveň jej ale ohrožují závislostí na počítačových hrách, internetu, nebo sociálních sítích. Obzvlášť malé děti by dle pediatrů měly omezit sledování mobilů, tabletů nebo televize na minimum. Pokud máte potomky ve věku dva až pět let, měli by se dle doporučení dívat do obrazovky moderních přístrojů maximálně hodinu denně.
Jestliže by to bylo více, může to ovlivnit zdraví jejich očí. Rovněž má dlouhodobé sledování zářivé obrazovky neblahý vliv i na spánkový cyklus dítěte. Pozorování mobilu nebo tabletu může totiž vést k častějšímu dennímu spánku, a tak v noci vaše ratolest nebude moci usnout. To značně ovlivňuje správný vývoj dětské nervové soustavy.
Nepříznivé účinky moderních technologií na vývoj malého dítěte
Mezi další nepříznivé účinky moderních přístrojů na dítě patří také opožděné mluvení. Děti, které jsou vystaveni častější interakci s mobilem, nebo tabletem mohou začít komunikovat s rodiči o mnoho měsíců později než ty, kterým se rodiče věnují, čtou jim a nevystavují je vlivům moderních technologií až přespříliš. Mezi další problémy, spojené s nadužíváním mobilů, nebo tabletů u malých dětí můžete zařadit:
- úbytek hmotnosti
- frekventované bolesti hlavy
- poruchy zraku
- podvýživu
Rovněž může dítě trpět psychickými problémy, jako je úzkostlivost, pocit osamění a celková emoční nestabilita. Takové dítě může být náchylnější i k sociální izolaci a nebude jevit zájem o kontakt s vrstevníky.
Jak předcházet problémům ve spojitosti s nadužíváním moderních přístrojů?
Každý rodič by měl zcela jistě zhodnotit situaci ve své vlastní rodině a určit, zda skutečně jeho dítě nesedí u mobilu nebo tabletu více než je zdrávo. Vhodné je upravit dobu interakce potomka s moderními přístroji. Stanovit maximální možný počet hodin za den, který by vaše ratolest neměla překročit. Dobré je dítěti zajistit pestrý program nejen doma, ale i v přírodě.
Prospěšné jsou například procházky na čerstvém vzduchu, pobyt na pískovišti, či hřišti s ostatními dětmi. Čím více svého potomka zaměstnáte, tím méně bude inklinovat k tomu dívat se dlouhé hodiny do mobilu, počítače, nebo tabletu. A o to přeci jde. Předejdete tak u něj vážným zdravotním komplikacím.
Fotografie: Freepik