Skořice je známé koření, které má mnoho lidí spojeno především s pečením koláčů a různých zákusků. Oblíbená je také v některých omáčkách, nebo ve svařeném víně. Tohle koření dokáže skvěle rozvonět celý byt, či dům. K dostání je buď skořice celá, nebo jemně mletá. Využití nemá jen v gastronomii, ale i v kosmetice, či lidovém léčitelství.
Pozitivní účinky skořice
Skořice blahodárně působí v těchto oblastech života:
- Zlepšuje činnost kardiovaskulárního systému: skořice má příznivé účinky na cévy i srdce. Podporuje dobré prokrvování, reguluje hladinu cholesterolu v krvi a pomáhá chránit organismus před vznikem cévní mozkové příhody a srdečního infarktu.
- Podpoří redukci hmotnosti: skořice reguluje hladinu krevního cukru, což je užitečné zejména při hubnutí. Tohle aromatické koření vám zkrátka nastartuje metabolismus.
- Ochrání chrup před vznikem kazů: přírodní zubní pasty a ústní vody s obsahem skořice mají antimikrobiální vlastnosti. Pomohou tak zabránit tvorbě kazů.
- Urychlí proces uzdravování při nachlazení: velmi účinný je při chřipce a nachlazení skořicový čaj. Ten zhotovíte z jednoho a půl kusu celé skořice a přelijete půl litrem vroucí vody. Necháte louhovat asi 10 až 15 minut, pak ochutíte medem a popíjíte ještě teplý. Skvělý bude odvar i s kouskem pomerančové kůry.
Protože dokáže skořice efektivně regulovat hladinu krevního cukru, je vhodným doplňkem stravy pro diabetiky.
Jaké další užití má skořice?
Skořice také perfektně zklidní žaludek, proto je vhodná i při jeho bolestech. Chrání rovněž před vznikem žaludečních vředů. Protože je i přírodním antioxidantem, je možné ji použít do detoxikačních koktejlů, jako jednu z přísad.
V případě, že máte oslabený imunitní systém, skořice také pomůže. Posílí vaši obranyschopnost. Příznivé účinky má tohle exotické koření i na naši psychiku. Dokáže celkově zklidnit a dodá potřebnou energii.
Fotografie: Freepik