Formy péče sama o sebe pro podpoření duševního a fyzického zdraví

Fotografie: Pixabay

Nikdo se o vás nepostará tak dobře, jako vy sami. A rozhodně to nesouvisí s nákupy oblečení, obuvi, pobyty ve wellnes, utrácením za kosmetiku. Existují i jiné formy péče o sebe. Právě o nich bude dnešní příspěvek.

Procházka přírodou

Už pouhá půl hodinka procházky přírodou má blahodárný vliv na fyzické i duševní zdraví. Díky tomu se vám zvýší hladina endorfinů (hormony štěstí) a sníží hladina kortizolu (stresový hormon). Navíc díky čerstvého vzduchu zažijete příliv nové energie. Natáhněte na sebe pohodlné oblečení, obujte tenisky a hurá do přírody. Vaše tělo i mysl vám za to poděkují.

Fotografie: Pixabay

Poslech hudby

Příjemná hudba uklidňuje a navozuje vnitřní klid, podporuje relaxaci a přivádí k příjemným myšlenkám. Poslech relaxační hudby snižuje dopady stresu a okamžitě zlepšuje náladu. Pokud na vás jdou tedy chmury, není nic snadnějšího, než si pustit příjemnou hudbu, během chvíle se budete cítit mnohem lépe.

Fotografie: Pixabay

Tanec

Bylo prokázáno, že spojení hudby a pohybu (tanec) je balzámem pro tělo i duši. Mozek bude za tento koktejl vděčný. Velmi se tanec doporučuje i jako terapie starším lidem.

Nejenže se uklidníte, zlepšíte si náladu, ještě procvičíte tělo. Až budete doma sami nebo mít soukromí, pusťte si hudbu a tancujte. Brzy pocítíte, jak je vám příjemně po těle.

Fotografie: Pixabay

Dejte si koupel nebo sprchu

Slyšeli jste někdy termín – modrá mysl? Jde o jev, kdy se v blízkosti vody cítíme klidní, spokojení, šťastní. Právě proto mnoho lidí miluje moře, jezera, potoky. Jejich šum, bublání, zurčení. Voda nám pomáhá cítit se lépe.

Fotografie: Pixabay

Další skvělé tipy v péči o sebe

  • Dejte si horkou čokoládu nebo bylinkový čaj

  • Povídejte si s přítelem

  • Mazlete se s nějakým chlupáčem

  • Zacvičte si jógu

  • Meditujte

  • Pište si deník vděčnosti