Orchideje se těší mezi lidmi velké oblibě pro své krásné květy v pestrých barvách. Jejich pěstování není nijak náročné. Orchidej je vcelku nenáročná květina, která je schopná zkrášlit kdejaký interiér. Aby se rostlině skutečně dobře dařilo, je nutné se o ni pravidelně starat. Důležitá je nejen zálivka, ale i občasné hnojení. A jak docílit toho, abyste měli v domácnosti orchidejí více? Poradíme vám, jak květinu namnožit.
Jak urychlit zakořenění orchidejí?
Aby výhonky orchidejí rychleji tvořily kořeny, postupujte takto:
- zakupte si v zahradnictví vhodný substrát na orchideje, ideálně mech namíchaný s kousky stromové kůry
- substrát pak namočte do trochy vody
- z navlhčeného mechu a kůry pak udělejte jakési chuchvalce, které přichyťte k výhonkům orchidejí pomocí nitě (možností je také přichycení kousky starých silonek)
- chuchvalce následně přikryjte kusem fólie
Každý den z chuchvalce substrátu sundejte fólii a kropte jej vodou. Za devět až deset dnů by se měly objevit první kořínky u výhonků.
Řízkování orchidejí a sadba výhonků
Výhonky ze stonku jednoduše odřízněte asi centimetr nad kořínky. Jednotlivé řízky by měly být dlouhé zhruba 10 až 12 centimetrů. Pak si k ruce vezměte ideálně průhledné květináče, nebo proutěné košíky, naplňte je mechem smíchaným s kůrou a zasaďte výhonek.
Rostlinu je nutné zabalit z počátku do fólie, kterou pravidelně odkrýváte 2x denně na 20 až 25 minut. Také myslete na vhodné umístění zasazeného výhonku a teplotu v místnosti. Orchidej potřebuje teplo a světlo. Výhonky je také možné vysadit do jednoho většího truhlíku a poté vysazovat po čtyřech měsících zvlášť.
Jednou za pět až sedm dní je vhodné orchidej hnojit. Pomohou speciální hnojiva ze zahradnictví, nebo i ta organická, například z banánové slupky. Zálivku provádějte tak, že květináč namočíte do vody, necháte nasát substrát, a nakonec přebytečnou tekutinu odlijete.
Úvodní Fotografie: Freepik