Společnost Pfizer začala dodávat první dávky vakcín proti onemocnění COVID-19, čímž završila měsíce očekávání, vývoje, klinických studií a regulačních přezkumů. Vakcína Comirnaty společností Pfizer a BioNTech je považována za účinnou a bezpečnou a podává se ve dvou dávkách v rozestupu tří týdnů.
První i druhá várka vakcíny už dorazila do České republiky, další budou následovat. Nejprve budou očkování senioři a zdravotníci. Přinášíme odpovědi na nejčastější otázky, které se ve spojitosti s očkováním objevují.
Bezpečnost rychle vyvinuté vakcíny a možnost alergické reakce
Přísné klinické studie nezjistily žádné okolnosti, ze kterých by vyplývaly obavy o bezpečnost, a to navzdory zrychlené výrobě. Byly pozorovány desítky tisíc lidí po dobu dvou měsíců od doby podání druhé dávky.
Rychlý vývoj vakcíny byl výsledkem přímého financování, které poskytla federální vláda, takže při ověřování její bezpečnosti nedošlo k žádným zkratkám. „Nic nebylo provedeno jinak než při testování jiných léčiv, ale přímé financování celý proces velmi uspíšilo,“ říká G. Gronvall, docent na Fakultě veřejného zdraví Johna Hopkinse.
Pokud jde o vedlejší účinky, existuje poměrně malá šance, že vakcína může u některých lidí vyvolat alergickou reakci do hodiny od provedení očkování, uvádí FDA. Takové reakce budou ale pravděpodobně mírné a nebudou život ohrožující.
Výzkumníci tvrdí, že závažné reakce na vakcínu jsou „velmi vzácné“. Pracovníci společnosti Pfizer potvrdili, že v klinickém hodnocení bezpečnosti a účinnosti zahrnujícího téměř 44 000 účastníků nebyly zaznamenány žádné případy závažných alergických reakcí. Od zahájení vakcínového programu Pfizer bylo v USA hlášeno šest závažných alergických reakcí z 272 001 podaných dávek.
Další nežádoucí účinky vakcíny Comirnaty: časté, ale ne závažné
Jako každé jiné očkování, i vakcína Comirnaty s sebou přináší riziko vedlejších účinků. V klinické studii zahrnující přibližně 44 000 lidí se objevovaly nežádoucí účinky, jako například bolest a tlak v místě vpichu, únava, bolesti hlavy, zimnice, horečka a bolesti kloubů a svalů. Všechny jsou popsány jako dočasné nebo přechodné. Příznaky byly obvykle mírné nebo středně závažné a vyskytovaly se častěji po druhé dávce.
„Lidé by také měli vědět, že méně závažné nežádoucí účinky jsou u této vakcíny docela běžné,“ říká Gronvall. „Mnoho lidí může trpět únavou, mohou mít nízkou horečku a bolest hlavy… a všechny tyto reakce jsou normální, je výsledek toho, že se vaše tělo připravuje na to, aby dokázalo bojovat s COVID. “ Zajímavé je, že starší lidé mívají méně nežádoucích účinků než lidé v rozmezí 18 až 55 let, pravděpodobně proto, že mladší lidé mají aktivnější imunitní systém.
Jak účinná je vakcína a jak bývá snášená?
Podle výsledků publikovaných v The New England Journal of Medicine se ukázalo, že vakcína je účinná v 95 % případů prevence proti COVID-19. To je více než dvojnásobná účinnost očkování proti chřipce, které obvykle přináší 40% účinnost.
Klinická data také naznačují, že vakcína může zabránit onemocnění COVID-19 již po samotné první dávce, a to s 52% mírou účinnosti. Vakcína bývá obecně dobře snášena, nežádoucí účinky samozřejmě má, ale u naprosté většiny očkovaných byly málo závažné a pouze dočasné.
Existují rizika spojená s vakcínami vyrobenými z genetického materiálu zvaného mRNA?
Vůbec ne, říkají odborníci. Vakcína Pfizer používá fragment genetického materiálu zvaného messenger RNA (zkráceně mRNA) který neobsahuje samotný virus, ale spíše genetický kód spojený s koronavirem, který spouští imunitní reakci těla, aby s ním bojovala. MRNA v podstatě učí lidské buňky vyrábět něco, co se podobá takzvanému spike proteinu nacházejícímu se na povrchu koronaviru. To vede k přirozené obranyschopnosti těla, aby ho zničilo, pokud je očkovaná osoba později vystavena skutečnému viru.
mRNA je velice choulostivá. „Takže jakmile se dostane do vašich buněk, vytvoří se z něj bílkovina a mRNA se rychle rozloží.“ Říká G. Gronvall. Vakcíny mRNA jsou relativně nové, ale existují už roky a byly shledány bezpečnými. Vakcína nás tedy nemůže nakazit virem, nemůže ovlivnit naši DNA, interagovat s ní nebo jakkoli změnit naše geny.