Jeden den se kopnete o stůl, druhý den narazíte do dveří. Tyto malé nehody se stávají neustále a důvody k modřinám jsou v tomto případě jasné. Může se ovšem stát, že to nebude vždy tak snadné.
Modré a fialové skvrny po těle mají obvykle jednoduchý důvod. Obvykle jsou výsledkem poranění cév po nárazu. Někdy se ale mohou objevovat i bez zjevného důvodu. Důvody k modřinám mohou mít mnoho příčin a mnoho z nich přímo souvisí s vaším zdravotním stavem. Neměli byste je proto ignorovat, protože se může jednat o cenné signály, které vám tělo poskytuje.
Pokud nejste neohrabaným nemotorou a stále objevujete nové a nevysvětlitelné modřiny, může za tím být fyzický problém. Za skvrny mohou být zodpovědné některé ze zdravotních potíží, které byste měli začít ihned řešit, jakmile se objeví varovné signály. Podívejme se na nejčastější příčiny, na které byste si měli dávat velký pozor.
Hormonální nerovnováha a užívání léků
Hormonální změny v těle mohou vést k tvorbě modřin, a to zejména u žen. Nejčastěji se objevují během menopauzy, těhotenství nebo pod vlivem hormonálních léků. Hladina estrogenu v těchto obdobích může hladina estrogenu v těle nepřiměřeně klesat nebo se naopak zvyšovat. To má za následek, že cévy zeslábnou a mohou být poraněny i při velice lehkém nárazu, kterého si běžně ani nevšimnete. Z tohoto důvodu vám poté budou připadat nevysvětlitelné.
Na organismus mohou mít negativní vliv nejen hormonální léky. Existuje také riziko nežádoucích účinků při užívání jiných léků. Jedná se především léky, které ředí krev. Tablety s účinnou látkou aspirin často vedou k nevzhlednému zabarvení pokožky. Pokud užíváte takové léky a pravidelně na sobě pozorujete modřiny, měli byste navštívit lékaře a poradit se s ním, zda byste tyto léky měli nadále užívat nebo byste měli přejít na něco jiného.
Cukrovka a přílišná zátěž
Cukrovka může mít řadu varovných signálů a modřiny jsou jedním z nich. Jde o velmi běžný příznak, a proto vás možná cukrovka napadne v této souvislosti jako první. Dochází k tomu v rané fázi cukrovky. Pokud společně s tímto příznakem na sobě také pozorujete velkou a přetrvávající únavu a nadměrnou žízeň, měli byste se okamžitě nechat vyšetřit.
O hodně méně znepokojujícím důvodem je přetížení těla. Přeplněné cévy, které způsobují otlaky, nemají negativní dopad na zdraví. Jsou však známkou toho, že jste během usilovného tréninku zvedli příliš velkou váhu, na kterou svaly nebyly zatím připraveny.
Ze stejného důvodu se modřinami někdy trápí i školáci, protože jejich školní tašky jsou příliš těžké. Stačí jen snížit hmotnost předmětu, který zvedáte, a vše bude v pořádku.
Nedostatek živin
Nejen hormonální nerovnováha může oslabit produkci krve, ale také nedostatek potřebných vitamínů. Vitamín B12 je důležitý pro produkci krve a měl by být tělu vždy k dispozici v dostatečném množství. Bohužel právě tento vitamín mnoha lidem chybí. Stejně důležité je také železo, které udržuje stabilitu krevních cév. Snažte se proto obohatit svůj jídelníček a doplnit organismu všechny důležité vitamíny.