Pokud také nosíte náhrdelníky, řetízky, náramky či jiné doplňky ze stříbra, pravděpodobně chcete, aby stále krásně zářily.
Na světlých materiálech je často vidět každá nečistota a naleznete na nich i ta nejdrobnější smítka prachu. Jakmile se však ušpiní příliš, je na čase razantně zakročit a dostat nečistoty ze světlého povrchu. Šperky nejsou výjimkou, zvláště pak ty stříbrné, za něž jste nechali spoustu peněz. Jejich čištění nemusí být nijak namáhavé a celý proces lze usnadnit natolik, že jedinou vaší prací bude příprava roztoku.
Fólie obstará práci za vás
Když si sundáte řetízek či jiný šperk a podíváte se na něj zblízka, můžete ve spárách vidět, jak se na materiálu usazují nečistoty. Stříbrné doplňky navíc mají tendenci celé ztmavnout a ztratit tak svůj lesk. Ten jim navrátíte jen pomocí jedné malé skleničky, kusu hliníkové fólie, jedlé sody a vroucí vody. Tyto věci zajistí, že z vašeho šperku zcela zmizí nečistoty a navíc mu navrátí původní zářivý lesk.
Fólii stačí přeložit na poloviny a vystlat s ní dno přichystané skleničky. Na ni ještě nasypete půl čajové lžičky jedlé sody a zalijete vroucí vodou. Do tohoto roztoku ihned vložíte kus stříbra a necháte jej v lázni po dobu alespoň 3 minut. Po této době stačí šperk dostat ze skleničky ven, opláchnout horkou vodou a následně i studenou. Chemická reakce, která právě proběhla ve skleničce, by měla dokonale vyčistit stříbro.
Soda vás zbaví zoxidovaného povrchu
Celý proces čištění je vlastně jen šikovným využitím poznatků z chemie v praxi. Stříbro na vzduchu a ve vlhku snadno oxiduje a na jeho povrchu se tak vytvoří vrstva složená především z atomů síry. Právě ty stojí za tmavým zbarvením šperků a zrovna jich se ve skleničce zbavujeme. Jedlá soda v horké vodě vytvoří silně elektricky nabyté prostředí, v němž se budou atomy síry přenášet rychleji a snáze.
Nebýt hliníkové fólie, nemají se atomy kam přenést a zůstaly by na stříbrném šperku. Tím, že do skleničky přidáte kus méně ušlechtilého kovu, dáte síře možnost usadit se na jiném povrchu. Proto dokážete po 3 minutách ze skleničky vytáhnout zcela čistý a lesklý šperk, který bude vypadat jako nový. Pokud nemáte jedlou sodu, můžete použít kypřící prášek nebo jiné látky s obsahem hydrogenuhličitanu sodného.
Důležitá je i prevence ztmavnutí
Pokud nechcete každých několik týdnů opakovat tuto proceduru, nechávejte přes noc odpočívat stříbrné šperky v alkoholu. Ten rozpustí naprosto drtivou většinu všech látek a nečistot, které se na řetízku či prstýnku usadily. Mimo to navíc brání prostředí v alkoholickém roztoku tomu, aby stříbro oxidovalo. Váš šperk tak vydrží dlouho čistý a snižujete šanci, že by mohl ztmavnout.
Zdroj: BHG