Čištění šperků v domácích podmínkách je možné. Obnovte jejich zašlý lesk díky metodám, které neznají ani profesionálové

Fotografie: Depositphotos

Pokud už vaše šperky ztratily jas, je správný čas se o ně náležitě postarat. Není třeba je hned měnit za nové, za pár chvil vás ozdobí jako první den.

Když se už rozhodneme pro vyčištění našich šperků, většinou je to z důvodu, že vypadají víc než hrozně. Málokdo tyto nečistoty řeší pravidelně a většina z nás tuto údržbu odkládá na neurčito. Přijde ale chvíle, kdy jsou šperky skoro nenositelné a vypadají jako zašlé dědictví po babičce. Naštěstí existuje pár dobrých rad, které se postarají o to, aby vám oblíbené náušnice zase dělaly radost. Stačí jen chvilka vašeho času a obvyklé prostředky, které máte většinou běžně doma.

Zlaté šperky dostanou znovu ten pravý lesk

Pro čištění vašeho zlata můžete použít hned několik vhodných metod. Nejběžnější metodou je čištění pomocí mýdlové vody. Připravte si lázeň nejlépe s marseillským mýdlem a vložte do ní zlaté šperky přibližně na dvě minuty. Poté jemně otřete kartáčkem, omyjte pod čistou vodou a důkladně vysušte. Výborně funguje hadřík na brýle, který vám vaše zlato krásně vyleští.

Fotografie: Freepik

Prášek do pečiva je další způsob, jak šperkům vrátit lesk. Posypejte trochu přímo na zlato, otřete měkkým hadříkem a opláchněte čistou vodou. Tradiční metodou je očista cibulovou šťávou.

Šperky ponořte celé a jakmile se začnou uvolňovat nečistoty, použijte hadřík pro jejich odstranění. Důkladně poté opláchněte a vysušte. Vyvarujte se čištění zlata zubní pastou, mohla by trvale šperky zabarvit nebo zmatnit.

Fotografie: Freepik

Stříbro se znovu leskne a třpytí

I vaše stříbro si zaslouží náležitou péči a existuje pár jednoduchých rad, jak znovu dosáhnout vysokého lesku. Jedlá soda je obrovský pomocník v celé domácnosti a vyznačuje se především svou vynikající schopností čištění.

Na předem navlhčený starý zubní kartáček naneste trochu jedlé sody a jemně šperky třete. Za nedlouho byste měli vidět výsledek. Poté šperk opláchněte pod tekoucí vodou a otřete důkladně měkkým hadříkem. Výbornou alternativou může být namísto sody použití citrónové šťávy.

Fotografie: Pixabay

Dalším způsobem, jak zbavit stříbro nečistot, je namočení do octa. V octové lázni namáčejte šperky přibližně po dobu dvou hodin. S touto metodou budete mít brzy lesknoucí se šperky bez velké námahy. Síla octa je dostatečně velká, a proto po vytažení ihned opláchněte, otřete a ozdobte se znovu zářícími šperky.

Šálek piva sice není příliš známý, ale je stejně účinný. Šperky vložte do šálku piva a nechte namáčet přes noc. Poté opláchněte a osušte jemným hadříkem. Vaše šperky budou dokonale čisté.

Zdroj: Goodhousekeeping

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]