Hodně oken se pyšní krásnými květy orchidejí, někde se jim ale zkrátka ne a ne dařit. Potřebují totiž velmi specifické podmínky a nemají rády změnu.
Pěstitelé těchto tropických královen si do jednoho jistě uvědomují, že jejich milovaná orchidej je na péči poměrně náročná a k tomu, aby uvadala, stačí jen nepatrná změna, která se jí nebude líbit. Jeden ze zkušených pěstitelů nasdílel své zkušenosti ve videu, jež následně nahrál na YouTube. V následujícím článku popíšeme způsob, kterým lze posílit kořeny orchidejí, což podpoří jejich růst a tvorbu bohatých květů.
Odstraňte vše špatné
První, co musíte udělat, je vytáhnout orchidej z květináče a zkontrolovat všechny její kořeny. Každý kořen, který je uschlý nebo vykazuje známky nemoci, odstraňte. Pak zbylé kořeny ošetřete roztokem peroxidu vodíku tak, že do stříkací láhve s odstátou vodou přidáte jednu lžíci peroxidu vodíku a směsí kořeny postříkáte. Po tomto ošetření nechte orchidej v prázdné nádobě oschnout přes noc.
Připravte si následující roztok. Z 200 mililitrů vody udělejte světlý černý čaj. Přelijte ho do nádoby, kde ho zřeďte studenou vodou na objem 2 litry. Do této kapaliny nakapejte 5 kapek citronové šťávy a 10 kapek přírodního stimulátoru růstu kořenů. Vzniklá směs by měla mít pokojovou teplotu. Do tohoto roztoku ponořte kořeny ošetřených orchidejí a nechte je tam po dobu jedné hodiny.
Vydejte se do lesa pro mech
Po uplynutí jedné hodiny nechte orchidej znovu asi deset až dvanáct hodin v prázdné nádobě oschnout. Nádobu i s orchidejí lehce přiklopte plastovým sáčkem. Vhodným prostředím, kde se kořeny orchideje zregenerují, je rašeliník, který můžete nasbírat v lese. Pokud je pro vás nedostupný, můžete zakoupit rašeliník sušený. Lepšího efektu ale dosáhnete pomocí toho čerstvého.
Orchidej dejte do přiměřeně velké nádobky a i s květinou ji vložte do velkého uzavíratelného plastového sáčku. Do sáčku přidejte i čerstvý mech. Pokud máte jen mech sušený, musíte ho trochu navlhčit. Sáček pak téměř uzavřete a zbylým malým otvorem ho nafoukněte. Pak ho uzavřete úplně. Pokud sáček zůstane nafouklý, podařilo se vám vytvořit mikroklima vhodné pro růst kořenů.
Je potřeba zajistit důkladné větrání, aby rostlina nezačala plesnivět. Proto sáček každý den na chvíli otevřete a pak znovu uzavřete. Po vytvoření nových kořenů rostlinu zasaďte do vhodného substrátu do průhledné nádoby. Pomocí kořenů u ní totiž probíhá proces fotosyntézy, takže kořeny potřebují přístup světla. Tak bude vaše rostlina dobře prospívat.
Zdroj: GardeningKnowHow