Bylo prokázáno, že kadidlo působí jako psychoaktivní antidepresivum. Po celá staletí ho používali lidé k náboženským a jiným kulturním/slavnostním obřadům. Údajně má silné mystické vlastnosti, jež pomáhají duši dosáhnout duchovního povýšení, tak je to alespoň zmíněno v mnoha starověkých textech.
Kadidlo vyráběné z pryskyřice stromu Boswellia podle výzkumů snižuje úzkost a zasahuje ty oblasti mozku, které regulují emoce. Testy prokázaly antidepresivní a anxiolytické účinky (stimulační, hypnotické, uklidňující, sedativní) a ukázalo se, že má toto kadidlo pomáhat ulevit od napětí a stresu.
Kadidel existuje samozřejmě více a nemusí jít vždy o pryskyřici ze stromu. Na vykuřování se nepodílí pouze kadidlo, ale směs vonných látek. Vypadá to, že tyto látky se volí vždy účelně. Kadidlo tedy pomáhá uklidnit mysl a pomoci jasně uvažovat o důležitých věcech v životě.
Léčí úzkost a depresi
Když se používají v náboženských obřadech, pomáhají zbavit se stresu, a tak je obřad více uvolněný a vyvážený. Vzhledem k příznivým účinkům se dnes v moderní době považuje kadidlo za praktickou pomůcku při léčbě úzkostí a deprese. Je to přirozená alternativa za některé léky, které bohužel mají nezřídka i nežádoucí vedlejší účinky. Pokud je navíc kombinováno s jógou, meditací a správnou výživou, účinně navrátí vyvážený zdravotní stav.
Vnímání vůně souvisí s limbickým systémem v mozku, který reguluje emoce a motivaci. Proto je inhalace difuzního kadidla účinným způsobem, jak uklidnit mysl a zmírnit úzkost a stres. Samozřejmě i zde platí – všeho s mírou. Navíc je to i vynikající přírodní lék na hypertenzi, horečku, nevolnost a silný repelent hmyzu.
Olejová kadidla
Mimo pryskyřice se můžete setkat také s kadidlem, kde základ tvoří esenciální olej. Inhalují se výpary, které se mimo jiné vstřebávají také do pokožky. Esenciální olej se většinou míchá s nějakým základním: kokosový, mandlový, jojobový. I toto kadidlo pozitivně ovlivňuje nervový systém. Zbavuje úzkosti, deprese, negativní emoce, snižuje vysoký krevní tlak a ničí dokonce některé bakterie, viry a různé typy rakoviny.
Obrázky: pixabay