10 nejlepších způsobů, jak přirozeně snížit vysokou hladinu kortizolu

Kortizol je stresový hormon, který je bezpochyby nutný a hraje důležitou roli v mnoha tělesných funkcích. Například při snižování zánětů, při regulaci cyklů spánku apod. Ovšem za předpokladu, že se ho v našem těle netvoří hodně. Zvětšené množství kortizolu je zdraví škodlivé.

Hladina kortizolu je často vyšší v ranních hodinách. Zvýšená hladina kortizolu má na svědomí poruchy spánku, cukrovku, vysoký krevní tlak, přírůstek hmotnosti, špatnou náladu/deprese a další…

Je tedy důležité kontrolovat hladinu tohoto stresového hormonu, aby se zabránilo zdravotním potížím. Snížení hladiny kortizolu není obtížné. Stres je možné zvládnout několika změnami v oblasti stravování a životního stylu. V tomto článku vám představíme nejlepší a nejsnadnější způsoby, jak mít kortizol pod kontrolou a jeho hladinu snížit.

Teplá solná koupel

Koupel v teplé solné lázni patří k přirozeným způsobům, jak zvýšit hladinu hořčíku, který hraje při snižování kortizolu velkou roli. Pokud si tedy budete kupovat sůl do koupele, sledujte obsah hořčíku. Příjemně teplou koupel si dopřejte po dobu 15 až 20 minut. Mimo koupele vyhledejte rovněž potraviny bohaté na hořčík – avokádo, banán, listová zelenina, slunečnicová a dýňová semínka, quinoa.

Poslouchejte relaxační hudbu

Pusťte si hudbu, která je vám opravdu příjemná. Ne každá relaxační hudba bude to pravé ořechové právě pro vás. Každému může vyhovovat něco jiného. Zatímco jednoho může daná hudba uklidňovat, druhého může přivádět k šílenství. Je tedy nutné vybrat takovou hudbu, při které se cítíte uvolnění. Mimo poslechu hudby můžete zkusit i zpívat. Rovněž velmi zdraví prospěšné a co se snižování hladiny kortizolu týče – velmi účinné.

Dechová cvičení

Dechová cvičení zná hodně lidí z jógy. Pokud vás cvičení baví, pak je jóga skvělý prostředek nejen na protažení těla s mnoha dalšími zdravotními benefity, ale i jako relaxační prostředek na snížení hladiny kortizolu. Jestliže vás jóga nebaví, pak si prostě sedněte nebo lehněte a praktikujte pouze dechová cvičení. Dechová cvičení se doporučuje praktikovat minimálně 1x denně po dobu alespoň 10 minut.

Bylinky

Zapomeňte na kafe a místo toho si dopřejte hrnek teplého bylinkového čaje. Existují bylinky, které mají schopnost uklidnit/podpořit zklidnění a lepší náladu. Popíjet je můžete během dne, a také před spaním. Vhodná je například mateřídouška, heřmánek, levandule. Koupit si můžete i čajové bylinné směsi.

Další možnosti

  • Vylaďte svůj jídelníček (důležitý je rybí olej, vitamín B a C, hořčík) naopak snižte dávky kofeinu, cukr, bílou mouku, polotovary, smažená jídla

  • Choďte na procházky do přírody, cvičte

  • Zajděte si na masáž, do sauny, zaplavat

  • Vyzkoušejte kouzlo a sílu aromaterapie

  • Mazlete se se zvířaty (nejčastěji jsou to kočka a pes) ale mohou to být i jiní mazlíčci

  • Hodně se smějte, buďte příjemní na své okolí, dovádějte jako malé děti

Obrázek: pixabay