Cholesterol vzniká v játrech a má mnoho důležitých funkcí. Například pomáhá udržovat stěny buněk pružné, ale ovlivňuje také hormony. Nicméně, když je něčeho v těle příliš mnoho, znamená to problém. To se týká i cholesterolu.
Jeho transport v těle závisí na molekulách zvaných lipoproteiny, které přenášejí cholesterol, tuky a vitaminy rozpustné v tucích v krvi. Různé druhy lipoproteinů mají různé účinky na zdraví. Například vysoké hladiny lipoproteinu o nízké hustotě (LDL) mají za následek usazeniny cholesterolu ve stěnách cév, což může vést k ucpání tepen, mrtvici, srdečnímu infarktu či selhání ledvin.
Špatný a dobrý cholesterol
Naproti tomu lipoprotein s vysokou hustotou (HDL) pomáhá přenášet cholesterol ze stěn cév a pomáhá předcházet těmto onemocněním. Játra produkují tolik cholesterolu, kolik jen tělo potřebuje. Jedná se o „balení“ cholesterolu s tukem ve velmi nízkých hustotách lipoproteinů (VLDL). Vzhledem k tomu, že VLDL dodává tuk do buněk v celém těle, mění se na hustější LDL nebo lipoprotein o nízké hustotě, který přenáší cholesterol všude tam, kde je potřeba.
Játra také uvolňují lipoprotein s vysokou hustotou (HDL), který přenáší nevyužitý cholesterol zpět do jater. Tento proces se nazývá reverzní transport cholesterolu a chrání před ucpanými tepnami a dalšími typy srdečních onemocnění. Některé lipoproteiny, zejména LDL a VLDL, jsou náchylné k poškození volnými radikály v procesu nazývaném oxidace. Oxidované LDL a VLDL jsou pro zdraví srdce ještě škodlivější.
Ačkoliv potravinářské společnosti často propagují produkty s nízkým obsahem cholesterolu, cholesterol ve stravě má ve skutečnosti jen malý vliv na jeho množství v těle. Je to proto, že játra mění množství cholesterolu, které produkuje, v závislosti na tom, kolik jíte. Když vaše tělo absorbuje více cholesterolu z vaší stravy, je méně v játrech.
Příklad: v jedné ze studií jedlo 45 dospělých více cholesterolu ve formě dvou vajec denně. Nakonec ti, kteří jedli více cholesterolu, neměli vyšší hladiny celkového cholesterolu ani změny lipoproteinů ve srovnání s těmi, kteří jedli méně cholesterolu. Zatímco dietní cholesterol má malý vliv na hladinu cholesterolu, jiné potraviny ve vaší stravě je mohou zhoršit, stejně jako genetické dispozice, kouření a sedavý způsob života. Pravdou je, že celkový životní styl může pomoci zvýšit prospěšný HDL a snížit škodlivý LDL.
10 přirozených způsobů, jak zlepšit hladinu cholesterolu
-
Zaměřte se na mononenasycené tuky – avokádo, olivy, olivový olej, ořechy, semena
-
Používejte polynenasycené tuky, zejména omega-3
-
Vyhněte se trans-tukům (Trans nenasycené mastné kyseliny) – brambůrky, hranolky, některé sušenky
-
Konzumujte dostatek rozpustné vlákniny: hrách, čočka, fazole, ovoce, celá zrna, psyllium
-
Cvičení – zařaďte pravidelný pohyb. Cvičení je výhra pro zdraví srdce a pomáhá se snižování špatného cholesterolu
-
Úbytek hmotnosti – pokud máte nadváhu, snažte se zhubnout
-
Nekuřte – kouření zvyšuje špatné lipoproteiny a snižuje dobré
-
Alkohol pouze v omezeném množství – 1 nebo maximálně 2 skleničky (vína či piva) za den mohou zlepšit HDL cholesterol a snížit riziko ucpání tepen. Avšak vyšší užívání alkoholu zvyšuje riziko srdečních onemocnění a poškozuje játra
-
Rostlinné steroly a stanoly – bojují proti vysokému cholesterolu. Patří zde například řada výrobků Flora pro-activ
-
Zařaďte doplňky – rybí tuk, psyllium, koenzym Q10
Obrázky: pixabay