Jsou vaše nehty zažloutlé, lámou se nebo jsou zkřivené či propadlé? Každý stav nehtové ploténky referuje o vašem celkovém zdraví. Je proto dobré si všímat každé změny.
Máte nehty zdravé a pevné, anebo se lámou, třepí či odlupují? Možná to nebudete chtít slyšet, ale stav vašich nehtů jen odráží celkové zdraví vašeho těla. Jako diagnostický displej je využívali už orientální lékaři ve staré Indii nebo Číně a jako indikátor zdravotního stavu je využívají i moderní lékaři. Pokud se náhle zabarví žlutě, začnou praskat nebo se na nich objeví důlky, je potřeba zpozornět a poradit se s lékařem, radí doktorka Debra Jaliman.
1. Zažloutlé nehty
Nažloutlá barva nehtové ploténky je nejčastějším příznakem plísňového onemocnění. Mohou ale také upozorňovat na poruchu jater, štítné žlázy nebo plic. Žluté nehty bývají také signálem cukrovky. Proto je vhodné tento příznak neignorovat a v případě, že se znenadání objeví, informovat o tom svého lékaře. Ne vždy je ale panika na místě. Žluté nehty mohou mít totiž i intenzivní kuřáci.
2. Křehké a lámavé nehty
Příčinou bývá často dehydratace a vysušení pokožky i nehtové ploténky. Na vině ale nezřídka bývá i porucha funkce štítné žlázy a nedostatečná produkce jejích hormonů. To přitom ovlivňuje celý metabolismus těla a v neposlední řadě také stav psychiky.
3. Tenké nehty pokryté důlky
Typické zvlnění a důlkování nehtové ploténky obvykle doprovázejí některé systémové kožní choroby, jako je zejména psoriáza neboli lupénka. Její léčba vyžaduje pozornost lékaře, s nímž byste se měli poradit, pakliže se vaše nehty zčistajasna pokryjí nevzhlednými důlky.
4. Příčné či podélné vrásnění
Vrásčité nehty bývají do jisté míry přirozeným důsledkem stárnutí. V některých případech však drážkování na nehtech signalizuje nedostatek železa, potíže s krevním oběhem, infekci či anémii. Mimoto může být na vině také mechanické poškození či dlouhodobé působení některých chemikálií.
5. Bledé nehty s tmavým lemováním
Tato podoba nehtů bývá způsobena rakovinou kůže neboli melanomem. Pakliže rozpoznáte takto podivnou podobu nehtu, neprodleně vyhledejte lékaře. Pamatujte, že čím dříve rakovinu odhalíte, tím větší šance máte na vyléčení.
6. Okousané nehty
Kdo z nás si někdy v životě nekousal nehty! Pokud však jsou vaše nehty ohlodané téměř do masa, a to téměř neustále, možná je to signál některé duševní choroby, zejména pak obsedantně kompulzivní poruchy. Obvykle se jedná o neškodný stav. Pokud vás však začnou prsty bolet či dokonce krvácet, možná by nebylo od věci vyhledat příslušného odborníka.
7. Namodralé nehty
Modrá až fialová barva nehtů značí fatální nedostatek kyslíku způsobený srdečními či plicními obtížemi. Tento stav může bezprostředně ohrožovat život, proto neprodleně vyhledejte lékařskou pomoc.
8. Bílé obláčky
Skvrnky ve tvaru bílých mráčků na nehtech bývají mylně vykládány jako nedostatek vápníku, železa či zinku. Faktem ale je, že jsou skvrnky poměrně běžné a obvykle se vyskytují v důsledku drobného poranění kůžičky kolem nehtů. A protože nehty rostou pomalu a dlouho, skvrnky se často objeví i týdny po poranění, a tak si je s ním člověk ani nespojí.
Zdroj: WebMD